Çocukların Yaratıcılığını 8 Adımda Nasıl Arttırabiliriz?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çocuğun yaratıcılığı, düşünme ve problem çözme yöntemleriyle başlar. Çocuğun akıl yürütme ve dünyayı anlama konusundaki günlük zorluklar, teşvik edici bir ortamla birlikte, bir çocuğun kendi görüş ve düşüncelerinden daha emin olmasını sağlar. Çocukların yaratıcılığını geliştirmenin birçok yolu vardır, bunların çoğu günlük hayata dahil edilebilir.

 1. Çocuğunuzun akşam yemeği için ne yiyeceğiniz veya hafta sonunu nereye götüreceğiniz gibi basit seçimler yapmasına izin verin. Bu, onları bağımsız düşünmeye, yaratıcılığın önemli bir yönünü uygulamaya teşvik eder.
 2. Bakıcılardan ve televizyondan bağımsız olmasını sağlayın. Bu çocuklarınızın özgür düşünme yeteneğini arttıracaktır. Aksi takdirde yanlı düşünceler oluşmaya ve yerleşmeye başlayabilir.
 3. Çocuğunuzun ortamında hayal güçlerini uyarmak için boyama kitapları, oyuncaklar, öğeler sağlayın. Çizim malzemeleri, bloklar, kitaplar ve rastgele zanaat malzemeleri, dramatik oyun şemalarını detaylandırmaya katkıda bulunabilir. Ya da bunu sağlayan eğitim kurumlarına da başvurabilirsiniz.
 4. Çocuğunuzla ilgili farklı kullanımlar için beyin fırtınası yapın. Örneğin, bir karton tüp bir teleskop, kule veya bir kişi olabilir. Çocuğunuzun tüm fikirlerini doğrulayın, böylesine etkileyici bir hayal için övün.
 5. Çocuğunuza düşünce dünyasını genişletmek ve fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olmak için açık uçlu sorular sorun.
  -Çocuğunuza “eğer” soruları sorun. “Ya insanlar uçabilseydi?” “Ya uzayda yaşayanlar varsa?” “Ya yunuslar karada yürürse?”
  -Çocuğunuzu, bir şey üzerinde iyileştirme yollarını bulmaya davet edin. “Oturma odasını daha hızlı nasıl temizleyebiliriz?” “Topun daha yükseğe çıkmasını sağlamak için ne yapabilirdik?”
  -Çocuklara kitap okumak, bir çocuğun yaratıcılıklarını kullanması için mükemmel bir fırsattır. Çocuğunuza sonra ne olabileceğini veya bir karakterin nasıl hissettiğini (ve neden) sorun.
 6. Çocuğunuzla oynayın. Gerekirse, durumunuza göre ufak bir tiyatro oyunu bir sahneleyebilirsiniz. Bunu doğaçlama yapabileceğiniz gibi, önceden bir senaryo da oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzla oynamak özgüvenini arttırır ve hayal gücünü geliştirir.
 7. Hikaye anlatıcılığı yapın. Sadece kitap değil, alanınızı genişletin. Birlikte hikayeler kurun, örnek hikayeler anlatın. Kıssadan hisseler bile anlatabilirsiniz. Bunu yaparken veya yaptıktan sonra da mutlaka soru-cevap yapın ve anlatılanları pekiştirin.

Konu ile ilgili yukarıdaki örnekleri veren Miniokids eğitmenleri, çocuklarla birlikte salt vakit geçirmenin değil, kaliteli ve öz vakit geçirmenin önemine değiniyorlar.

Çocuğunuzun sadece yanınızda olması, modern ebeveynliğin sadece birlikte oyun oynamak ve gezmek gibi algılanması oldukça yanlıştır. Mutlaka ve mutlaka çocuğunuzun zihinsel gelişimine de doğrudan katkı sağlamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Yeni Trend Bayan Elbise Modelleri
Bayan giyiminin yeni trend modelleri her dönem farklı tonlar...
Ankara Eşya Deposu İşlemleri
Evden eve nakliyat Ankara gibi büyük bir şehirde her gün yüz...
Uygun Ucuz Davetiye Modelleri
Düğün gerek çiftleri gerekse ailelerini heyecanlandırmakta o...
Beylikdüzü Spor Salonu Neden Tercih Ediliyor?
Beylikdüzü Spor salonu, bizim spor salonunu harika yapan ned...
Stag 9000 Fiyatı Nedir? Kaç Para?
Cinsel yaşam herkesin mükemmel olmasını istediği ancak zaman...
Sultanbet Giriş
2016 yılına illegal bet ofislerinin arasına sahip olan Sulta...
Organik Kaliteli Bebek Ürünleri
Anne ve bebek ürünlerinin kalitesi bir hayli önemlidir. Çünk...
PVP Serverler Forumu
Online olarak gerçekleştirebileceğiniz oyunlardan biri olan ...
Futbol Karşılaşmalarının Tahminleri Kazandırıyor
Uzun yıllar boyunca iddaa ile ilgilendim. Son aylarda tamame...
The Originals Türkçe Dublaj
Sevgili takipçilerimiz. Sizlere vampirlerle alakalı bir dizi...
Ataşehir En Güzel Bayanları
Ataşehir, İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi olmakla b...
Saç Çıkaran Binox Serum Nasıl Kullanılır?
Mucizevi bir etki sağlamak iyi bir görüntüye sahip olmak ve ...
Diş Beyazlatmanın Önemi
Dişler gülüşümüzün en önemli tamamlayıcısıdır. Sağlıklı görü...
İnstagram Takipçi Oranını Yükseltmek
Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram son zamanlarda herk...
Kına Gecesi Gelenekleri
Kına gecesi gelinler için çok önemli olan ve duygusal olarak...

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.