Hafta Hafta Gebelik 2. Hafta

Sponsorlu Bağlantılar

Hafta hafta gebelik sürecinin ikinci haftasında, ceninde ve anne adayında yavaşta olsa gelişme yaşanmaya başlar. Hafta hafta gebelik sürecindeki bu haftada, yaşanan değişim gelişimler, aşağıdaki gibidir.

Hafta Hafta Gebelik 2. Hafta

Bu süreç, rahim ağzının kalınlaşmaya başladığı bir süreçtir. Bu sayede oluşan embriyo, rahimde daha rahat bir şekilde tutunmaktadır. Aynı zamanda bebeğin besin ihtiyacının, rahat karşılanmaya başlanacağı süreçtir. Bu süreçte vücudun rahme yakın bölümlerinde, bebeğin beslenmesi için kanlanma artmaktadır.

Anne Adayında Görülen Değişiklikler

Hafta hafta gebelik sürecinin 2. Haftasında yumurta çatlayarak, yumurtalıktan atılmaktadır. Anne adayında, hormonal değişikliklerin yaşanmaya başladığı süreçtir. Artık adet döngüsü de, bu süreç içerinde durmaya başlayacaktır. Dışarıdan bakıldığında, yine çok fazla fiziki değişiklikler görülmemektedir.

Cinsellik – Beslenme ve Sağlık

Vitamin ve minerallerin, hamileliğin her haftasında olduğu gibi bu haftada da önemli olduğu unutulmamalıdır. Kalsiyum ve protein, yeteri kadar alınmalıdır. Hamilelik sürecinde, asitli içeceklerden uzak durulması yine önemlidir.

Hafta hafta hamilelik sürecinin bu haftasında, ağır egzersizler yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu süreçte gebeliğe zarar vermeyecek hafif egzersizler yapmak, süreç boyunca doğum kilosu almanızı engelleyecektir. Ayrıca alınmış olan kiloların doğumdan sonra kolay verilmesi için de, bu süreçte yapılan egzersizler oldukça faydalıdır.

Bu haftada cinsel ilişkiye girilmesinin, bebek ya da anne adayı için hiçbir sakıncası yoktur. Hatta cinsel ilişkinin, anne adayı ve bebek için olumlu faydaları bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.