İnternet Bağlantımızı Daha Etkin Kullanabilmemiz İçin Yapılması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet, teknolojinin gelişmesi sayesinde ortaya çıkan, en çok kullanılan şeylerden birisidir. İnsanlar için tartışmasız bir şekilde ihtiyaç haline gelmiştir. Telefondan televizyona, insan yaşamını etkileyen araçların neredeyse hepsinde internet kullanılmaktadır.

İnternet Kullanmanın Etkisi

İnternet sayesinde insan, istediği zaman istediği yerde bilgi paylaşımı yapabilmektedir. Arayıp, bulmak istediği bilgilere çok kısa süre içerisinde ulaşabilmektedir. Ancak bunu her insan kullandığı için bilgi kirliliği oluşmaktadır. Doğru bilgiye ulaşmak biraz zor olmaktadır. Ayrıca internette, yaşayan ve ölen her insanın bilgisi mevcuttur. Bazı sitelerin güvenlik açısından aldıkları önlemler sayesinde insanların bilgileri oldukça iyi korunmaktadır. Ancak bazı siteler de kendi çıkarları için insanların bilgilerini kullanmaktadırlar.

İnternet Bağlantısı

İnsanlar, neredeyse her yerden internete bağlanabilirler. Ancak her yerden aynı hızda bilgiye ulaşamazlar. Dolayısıyla internet hızının farklı olduğu yerlerde yaşam standartları da farklılık göstermektedir. Bir kişi internetinin hızını öğrenmek istiyorsa online speed test yapmalıdır. Bunları sağlayan online internet hız testi gerçekleştirebilen https://www.hiztesti.online/ sitesi bulunmaktadır.

Kişi, speed test yaptığında internet hızını öğrenmiş olur. Ancak hız testini yapmadan önce, hız testinin yapılacağı cihazda hiçbir internet sekmesi açık olmamalıdır. Cihazda interneti kullanan ve yavaşlamasına sebep olan hiçbir program çalışmamalıdır. Çünkü bu programlar testin sonucunu olumsuz yönde etkileyebilirler.

Bazı durumlarda internet bağlantısının gerçekleştiği port numarası değiştirilmelidir. Çünkü bir binada interneti kullanan kişilerin çoğu aynı porttan girmektedirler. Port numarası, daha az kullanılan bir port numarasıyla değiştirilmelidir.

Modemin yerleşimi internet kullanımı bakımından önemlidir. İnternete bağlanacak olan cihazın modeme olan uzaklığı internet hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Cihazla modem arasındaki duvar gibi katı cisimler de internet hızını oldukça etkilemektedir. İnternete bağlanmak isteyen kişinin kablosuz bağlanma zorunluluğu yoksa interneti daha verimli kullanabilmek için ethernet kablosunu kullanarak internete kablolu bağlanmalıdır.

Modemin güncel olması oldukça önemlidir. İnternetini kaliteli bir şekilde kullanmak isteyen bir kişi, en güncel modeme sahip olmalıdır. Ayrıca modem şifresi düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Çünkü kişiye ait olan internete, başka kişiler de girebilmektedir. Bu etik bir şey değildir. Dolayısıyla internet sahibinin önlem alması gerekmektedir.

Onspeedtest.com adresindeki makalelerden ve görsellerden derlenerek hazırlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.