Sabah Uyuşukluğu için Bir Çözüm: Mavi Zenginleştirilmiş Beyaz Işık

Sponsorlu Bağlantılar

Sabahları erken saatlerde kalkmak birçok insanın sevmediği bir durumdur. Sabahları uyanık olmak için mücadele eden insanlar için KAIST üniversitesindeki  bir araştırma ekibinin bir çözümü var.

Araştırma ekibi, mavi renkte zenginleştirilmiş bir LED ışığının insanların sabah uyuşukluğunun üstesinden gelmelerine verimli bir şekilde yardımcı olabileceğini önerdi. Bu çalışma gelecekteki aydınlatma stratejilerindeki büyük değişikliklerin temelini oluşturacak ve böylece iç mekanlarda yaygınlaşmasına  yardımcı olacaktır.

Önemli araştırmalar, sirkadiyen ritimleri ortaya çıkarmak için yapılmıştır. 2017 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, sirkadiyen ritimleri düzenleyen moleküler mekanizmaları ortaya çıkardığı için Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young’a verildi. Spesifik olarak, ışık ve fizyolojik etkileri arasındaki ilişki 2000’li yılların başlarında insan retinanındaki eşsiz bir üçüncü tür fotoreseptörün bulunmasından bu yana araştırılmıştır. Çubuklar ve koniler görsel etkileri kontrol ederken, üçüncü tip ışığa duyarlı retinal ganglion hücreleri, uyanıklık, melatonin ve kortizol sekresyonu ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) gibi çok çeşitli davranışsal ve biyolojik süreçleri düzenler.

Işık kaynakları üzerine yapılan ön çalışmalar, mavi renkli monokromatik, tamamen doymuş ışıkların fizyolojik tepkileri motive etmek için etkili olduğunu ancak ticari olarak mevcut beyaz ışık kaynaklarının karşılaştırmalı etkinliğinin daha az anlaşıldığını ortaya koydu. Ayrıca, araştırma mavi ışığın olumsuz etkilerine daha fazla dikkat edildi; örneğin, insanlar geceleri mavi ışık ortamlarındayken, ışık melatonin salgılanmasını sınırladığından derin uykuda zorluk çekerler.

Bununla birlikte, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Profesör Hyeon-Jeong Suk ve Profesör Kyungah Choi ve ekipleri, mavi zenginleştirilmiş sabah ışığının fizyolojik reaksiyonlar üzerindeki etkisinin zamana bağlı olduğunu ve melatonin düzeyleri ve öznel algı üzerinde yararlı etkileri olduğunu tartışıyor. Sıcak beyaz ışıkla karşılaştırıldığında ruh hali, uyanıklık ve görsel konfor.

Ekip, 15 üniversite öğrencisi ile bir deney yaptı. Bir saat sabahın değişen renkte kromatlığa maruz kalmasının fizyolojik ve subjektif tepkilerini farklı bir şekilde etkileyip etkilemediğini araştırdılar. Melatonin seviyelerinin düşmesi, ılık beyaz ışığın aksine mavi zenginleştirilmiş beyaz ışığa maruz kaldıktan sonra önemli ölçüde daha büyüktü.

“Işık zamanımızın çoğunu iç mekanlarda geçirdiğimizden beri hayatımızın büyük bir bölümünü alıyor. Işık, çevremizdeki çevreyi nasıl algıladığımız ve deneyimlediğimizle ilgili değişiklikleri etkileyen en güçlü araçlardan biridir.”

“Hyeon-Jeong Suk, Profesör, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, KAIST.

Işığın tüm psikolojik ve fizyolojik etkilerini araştırdığımızda, ışığın sadece etkili miktarlardan çok daha fazlası olduğunu görüyoruz. İnsan merkezli aydınlatma stratejilerinin, günlük yaşamımızı iyileştirmek için yerleşim alanları, öğrenme ortamları ve çalışma alanları dahil olmak üzere çeşitli ortamlara uygulanabileceğine inanıyorum.”

Kyungah Choi, Profesör, Endüstriyel Tasarım Bölümü, KAIST.

Kaynak: https://www.ansiklopedikbilgiler.com/sabah-uyusuklugu-icin-bir-cozum/

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Ketojenik Diyeti Nedir?
Sağlıklı bir yaşam hepinizin hayalidir. Ancak fazla kilo sağ...
Diş Beyazlatmanın Önemi
Dişler gülüşümüzün en önemli tamamlayıcısıdır. Sağlıklı görü...
Ucuz Steroid Kürleri Yararlı Mı?
Kullanıyor bulundu sporculara (biz kötüye diyelim?) steroidl...
İnternet Ping Sürenizi En Hızlı Ölçebileceğiniz Sistem
Hepimizin bildiği gibi çoğu internet kullanıcısı; internet h...
Oyun Haberleri İle İlgili En Güncel Bilgiler
Her işin internetten yapıldığı bu dönemde birçok olgu gibi o...
Petek Temizliğiyle Tasarruf Sağlayın
Petek temizliği özellikle kış aylarında büyük önem taşımakta...
Ovulasyon Testi
Kadınlar aylık olarak döngüler yaşarlar. Her ay belirli günl...
Sakal Modelleri ve Sakal Bakımı
Sakal erkeklerin makyajı gibidir. Bayanlar için makyaj ne if...
Futboltv24.Link Canlı Maç İzle | Yenilenen Arayüzüyle
Futboltv24.link yenilenen arayüzüyle kaldığı yerden canlı ma...
Uygun Fiyatlı Foça Otelleri
İzmir'de birçok otel türü sizlere hizmet vermek için bekliyo...
Stag 9000 Fiyatı Nedir? Kaç Para?
Cinsel yaşam herkesin mükemmel olmasını istediği ancak zaman...
Antalya Kaş Kiralık Villalar
Antalya kiralık villa arayışınızı Kalkan, Kaş, Patara gibi b...
En Uygun Kilo için Dezpack Dietto
Düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanan obezite...
Güvenlik Kamera Sistemleriyle Güvende Olun
Firmamız uzun yıllardır ülkenin birçok yerinde hizmet vermey...
OGame Oyunu; Efsanevi Strateji ve Tarayıcı Oyunu
İnternet tarayıcısı üzerinden oynanan oyunların başında gele...