Skar Dokusunun Nedenleri, Önlemesi ve Tedavi Koşulları

Sponsorlu Bağlantılar

Kişi yaralandığında, vücut bu yara izinin oluştuğu dokuyu tamir ederek cevap vermektedir. Skar dokusu, yara bölgesini kapsayan bir hücre ve kollajen koleksiyonudur. Kişilerin yaralanma, ameliyat veya akne sonucu ciltlerinde skar dokusu geliştirmektedirler. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde, kalp krizinden sonra kalp kası gibi skar dokusu oluşabilmektedir. Skar dokusu çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu şekiller aşağıdaki gibidir:

• Keloit yaralanma sonrası dokularda oluşturabilen yara izi dokusu yükseltilmiş kırmızı deri renginde plaktır. Keloidler sıklıkla üst göğüs, omuz ve sırt üzerinde görülmektedir.
• Hipertrofik yara izi dokusunun daha yaygın şeklidir. Hipertrofik izleri zamanla kaybolmaktadır.
• Kontraktür izi genellikle yanık yaralanması olan dokularda ortaya çıkmaktadır. Bu izler etkilenen bölgenin hareketini bozabilmektedir.
Nedenleri ve Önleme

Keloid bir tür kabarık yara dokusudur. Her ne kadar doktorlar ne olduğundan emin olmasalar da skar dokusu oluşturmasına neden olmaktadır. Hipertrofik skar, keloidlerin yanıklar, böcek ısırmaları, akne, suçiçeği, pirsingler, dövmeler ve ameliyatlardan kaynaklandığını bildirmektedirler. Ayrıca araştırmacılara, koyu tenli kişilerde keloidlerin daha sık geliştiğini bildirmişlerdir. Hem keloidler hem de hipertrofik skarlar, 10-30 yaş arasındaki genç kişiler de daha sık ortaya çıkma eğilimindedir. Skarlaşma için en önemli kılavuz önlemedir. Sahip olan kişiler risk faktörleri anormal yaraların gelişmesi için mümkün olduğunca elektif ameliyattan kaçınmalı ve sivilce gibi iz bırakmaya neden olabilecek durumları tedavi ettirmelidirler. Hatta bazen ameliyat gerekmektedir. Kişiler skar bölgesinde kaşıntı ve ağrı hissedebilmektedir ve diğer izler hareketleri kısıtlamaktadır. Ayrıca bazı kişiler yara izlerinden duygusal ve psikolojik sıkıntı yaşamaktadırlar. Doktorlar, yara izi görünümünü azaltmak için tedaviler önermektedir, ancak aynı zamanda yara izinin neden olabileceği psikolojik etki ve fiziksel kısıtlamaları da ele almaları gerekmektedir.

Tedavi

Yara izleri için çeşitli tedaviler bulunmaktadır, ancak hepsi herkes için olumlu sonuçlar vermeyebilmektedir. Doktorların bu tedavilerin sınırlı etkinliğini açıklamaları ve izlerini yöneten kişiler için makul beklentiler belirlemeleri önemlidir. Skar tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu tedavi seçenekleri aşağıdaki gibidir:

• Lokal
• Enjekte
• Kriyoterapi
• Radyoterapi
• Lazer tedavisi
• Mekanik

Soğan özü: Soğan özü bazı durumlarda topikal cerrahi ya da lazer dövme çıkarılmasından sonra meydana gelen yarayı önlemek için kullanılmaktadır. Soğan özü, anti-enflamatuar özelliklere ve bakterileri öldürme özelliklerine sahiptir. Genellikle kişiler soğan özlerini iyi tolere etmektedirler, ancak araştırmacılar bu tedavinin etkili olduğuna dair tutarlı kanıt bulamamışlardır. Yapılan bir çalışma da Vazeline gibi petrol bazlı merhemlerden daha iyi olmadığı tespit edilmiştir.

Mitomisin C: Mitomisin C bir tür kemoterapi maddesidir ve keloid tedavisinde sınırlı aktiviteye sahiptir. Yapılan çoğu çalışma sonuçlarına göre, topikal mitomisin C’nin radyasyon tedavisi ve keloidin cerrahi olarak çıkarılması gibi başka tedavilerle birlikte kullanıldığında etkinliğini arttırdığı bulunmuştur. Genellikle araştırmacılar skar tedavisi için mitomisin C önermemektedir, çünkü kullanımını destekleyecek yeterli kanıt bulunmamaktadır.

İmikimod: İmikimod,% 5 krem formülasyonunda mevcuttur. Bazı doktorlar, cerrahi çıkarıldıktan sonra keloidleri olan kişilere İmikimod kremini reçete etmektedirler. Yapılan klinik deneylerde bu topikal tedavi keloid skar oluşumunu tedavi etmek ve önlemek için tutarlı sonuçlar elde edilememiştir.

Bleomisin: Bazı doktorlar, yara bölgesinde kollajen üretimini durdurmak için skar içine bleomisin enjekte etmektedirler. Sadece birkaç enjekte etme çalışmaları bleomisinin, hipertrofik skar ve keloidlerin görünümünü iyileştirmedeki etkisini test etmişlerdir. Bazı araştırmacılar, bleomisinin, bu izlerle ilişkili kızarıklığı, kaşıntıyı ve ağrıyı da azaltabildiğini bulmuşlardır. Bleomisin, doktorların kanser tedavilerinde kullandıkları bir tedavi yöntemidir. Zehirli bir maddedir, ancak doktorlar nadiren toksik bir yan etkiyi yara izlerine enjekte etmektedirler.

İnterferon: İnterferon kollajen üretimini etkilemektedir ve doktorlar yaralı dokulara enjekte etmektedirler. Araştırmacıların yaptığı klinik çalışmalar sonucunda bu interferon enjekte eden bir keloid boyutunu 9 günde % 50 azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca bu, kortikosteroid enjekte edilmekten daha önemli bir etki yaratmıştır. Yapılan başka bir çalışma, hipertrofik skar içine interferon enjekte edildikten sonra skar kalitesinin ve hacminin arttığını göstermiştir. Doktorlar tipik olarak pahalı olduğu için interferon kullanmamaktadırlar ve mevcut kanıtlar kullanımını destekleyecek kadar güçlü değildir. Aynı zamanda, haftada üç enjeksiyon gerektirir ve bu bazı kişiler için uygun olmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

MYOM Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?
Myom, bir tür rahimde meydana gelen güzel huylu tümördür. Ha...
Endometrial Kalınlık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Şekilleri Nelerdir?
Endometrium uterus astarıdır ve kişinin doğurganlık yılları ...
Nörotik Ekskoriasyon (Deri Yolma) Bozukluğu Nedir?
Zaman zaman derinin kabuk tuttuktan sonra veya darbelere mar...
Akraba Evliliğinin Zararları - Çocuk Sahibi Olmak
Akraba evliliği günümüzdee çok fazla gerçekleşmekte olan ve ...
Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri, Belirtileri, Yapılması Gerekenler
Glikoz vücut için önemli bir yakıt kaynağıdır. Tip 2 diyabet...
Alkol Bağımlılığı Tedavisi Aşamaları
Alkol kullanım dengesizliği veya alkol bağımlılığı tedavisin...
Kanın Koyulaşması Nasıl Geçer?
Kan koyulaşması son yıllarda artan sağlık sorunları arasında...
Devam Kremi Nereden Alınır?
Günümüzde ağrılar, sızılar ve daha pek çok farklı kronik ağr...
Taksim İkyardım Hastanesi Kapanıyor mu?
Bir hastane oldukça kapanıyor. Taksim İlkyardım Eğitim ve Ar...
Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer?
Baş ağrısı her insanın belli başlı dönemlerde karşılaşabilec...
Kortizon Nedir? Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?
Kortizon Nedir? Kortizol Wintersteiner ve E. Kendall tara...
Sıcaklık Artışının Vücuttaki Etkileri Nelerdir?
Bazıları sıcaktan hoşlanabilir ancak sıcak hava dalgaları ve...
Doktor Olmanın Avantajları
Doktorluk mesleği tüm dünyadaki en kutsal mesleklerden birid...
Polikistik Over Sendromu Nedenleri?
Polikistik over sendromu daha çok PKOS olarak bilinnen ve bi...
Kuadriseps (Dört Başlı Uyluk Kası) Çekmesi ve Tedavisi
Kuadrisepsler veya dört başlı kas, vücudun uyluğunda dört ka...

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.