Detoks ile Zayıflama | KanalBilgi.Com

Detoks ile Zayıflama

Sponsorlu Bağlantılar

Hem kilo vermek, hem de vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için günümüzde sıklıkla zayıflama diyetleri uygulanmaktadır.

Detoks diyetleri zayıflama ve kilo vermeye yardımcı olur. Zayıflama amaçlı yapılan detoks diyetleri sadece diyet listesi demek değildir. Vücudu toksinlerden arındırma, bir nevi gençleşme demektir. Beslenme davranışı ve yaşam tarzını değiştirerek zayıflama gerçekleşir.

Tüketilen hazır ve yağlı gıdalar, azalmış günlük aktivite gibi sağlıklı olmayan yaşam biçimleri bedende toksinlerin birikmesine neden olur. Mesela kabızlık, karın şişliği, bazen hazımsızlık sindirim sisteminden atılamayan yabancı maddelerin sebep olduğu durumlardır. Bunlarla beraber solgun bir cilt, yıpranmış saç telleri, yorgunluk ve ödem de görülebilir, kilo vermek zorlaşır. Sağlıklı görünen büyüleyici bir cilt için çeşitli kozmetik ürünleri kullanılıyor. Aslında vücuttaki bu istenmeyen maddelerden arınmak yıpranmış cildi nemlendirebilir, saçları eski güzelliğine kavuşturmaya yardım eder. Toksinleri sistemimizden uzaklaştırmak, yeniden zinde ve huzurlu bir bedene sahip olmak için detoks diyeti uygulanır.

Detoks diyeti yapmak çoğunlukla özel olarak hazırlanmış içeceklerin tüketilmesi ile oluşan bir diyet listesi ile zayıflama gibi algılanıyor. Hazır satılan meyve ve sebze suları ile karşılaşmak da mümkün. Birçok diyette detoks suyu veya çorbası öneriliyor, besin çeşitliliği tercih edilmiyor. Kırmızı et veya yumurta gibi protein değeri yüksek gıdalardan uzak durulması, süt ve süt ürünlerinin sınırlı miktarlarda tüketilmesi söyleniyor.

Detoks Programları

Amerika ve Avrupa’da karşılaştığımız detoks programları öncelikle yaşam stilinde değişikliklerden bahsediyor. Üç günlük veya bir haftalık programlarda diyetin düzenlenmesi kadar, davranışsal değişikliklerin de önemi vurgulanıyor. Kalori içeriği azaltılmamış bu listelerde besinlerin hazırlanma biçimlerinde, öğünlerin düzenlenmesinde farklılıklar görülüyor. Asıl amaç vücudu doğal besinlerle ödüllendirmektir. Zayıflama birinci planda gelmez. Genelde sebzeler buharda haşlanmış veya taze halde tüketiliyor, içlerindeki lifleri kaybetmemek adına meyve suyu yerine tam meyveler öneriliyor. Balık başta olmak üzere kırmızı ve beyaz et diyetlerde yer alırken, özellikle yoğurt en az 1 öğünde mutlaka bulunuyor. Günlük aktiviteyi arttırmak ve uyku düzenini sağlamak beslenme kadar önemli. İçinize çektiğiniz havanın kalitesini arttırmak, ruhunuzu dinlendirmek ve koku duyularınızı harekete geçirmek için tütsü yakılması bile programlara dahil.

 

Detoks ile Zayıflamak İçin Önemli Noktalar

Detoks programları ile zayıflama için öncelikle uyulması gereken bazı kurallar vardır. Tüm programlarda benzer uyarılar tekrarlanır. Hem vücudu toksinlerden arınmaya yardımcı olur, hem de hızlı zayıflama için bu kurallara dikkat etmek gerekir.

Bolca su ve sıvı tüketimi

Liften zengin besinlerle beslenmek (Tam tahıllı ekmek, yulaf, taze meyve ve yeşil yapraklı sebze)

Ödem sökücü etkisinden dolayı karahindiba veya papatya çayı

Kalp atışını hızlandıracak egzersizler

En az 8 saat uyku

İnek sütü yerine yoğurt, ayran veya kefir (Fermente gıdalar bağırsaklardaki sindirim açısından tercih edilir.)

Kola, kahve gibi kafein içeren gıdalar, şeker, doymuş yağlar, sigara ve alkolden uzak durmak

Strese yol açabilecek olaylardan ve aktivitelerden kaçınmak önerilir.

Yaşam biçimini bu diyete adapte ederek sağlıklı bir ruha, ince ve taze bir bedene yeniden sahip olunur. Detoks ile zayıflama kişiye enerji verir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.