Analog ve Dijital Devreler Arasındaki Fark Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Devreler, tıpkı çerezler gibi, birçok farklı aromaya sahip olmasının yanında her bir devrenin amacı oldukça basit ve açıktır. Birincil hedefi, istenen çıktıya ulaşmak için elektronların yolunu kontrol etmektir. Ham formdaki elektrik akımının birçok farklı kullanım senaryosu içine kanalize edilebileceği bilinmektedir ve bunu başarmak için öncelikle iki ana yol kullanılmaktadır. Bu yollar analog devre ve bir dijital devre kullanmak şeklindedir.

Analog Devreler

Bir analog devrenin ne olduğuna girmeden önce, analog sinyalin ne olduğunu anlamaya çalışalım. Analog sinyal, bir devrenin aldığı elektronik sinyalin sürekli ve gerçek olduğunu göstermektedir. İçinde yaşadığımız gerçek dünya, sonsuz doğa ve biçimlere sahiptir, tamamen analogdur. Kokular, görsel deneyimler, işitsel pozlamalar gibi her türlü olgu düşünülmelidir, bu yüzden kombinasyonlar ve olasılıklar milyarlarca edettir. Analog sinyalleri incelemeden önce, sinyalin ne olduğu hakkında temel bir bilgi sahibi olunması gerekir. Elektrik mühendisliği açısından, sinyal zamanla değişen miktarların voltaj ve akım gibi kombinasyonu olarak tanımlanabilmektedir. Böylece, ilerledikçe, zaman içinde voltaj değişmektedir.

Analog sinyaller, sinyalin bilgilerini iletmek için bir ortamın bazı özelliklerini kullanmaktadır. Elektrik sinyalleri voltaj, akım, frekans veya toplam şarj için bilgileri temsil edebilmektedir ve sinyaller belirli bir aralıktaki herhangi bir değeri alabilmektedir. Her sinyal benzersiz ve farklı bilgiler vermektedir. Analog sinyaldeki herhangi bir değişiklik anlamlıdır ve sinyalin her seviyesi temsil ettiği fenomenin farklı bir seviyesini temsil etmektedir. Örneğin, belirli bir ortamın ortam sıcaklığını temsil etmek için kullanılan bir sinyal düşünüldüğünde bir voltun bir derece Celsius’u temsil etmesi durumunda, böyle bir sistemde 10 volt, 10 derece olarak temsil edilmektedir.

Analog devreler, op-amp, direnç, kapasitör ve diğer gerekli elektronik bileşenlerin kombinasyonu olarak tanımlanabilmektedir. Devrelerin kombinasyonu büyük ölçüde değişmektedir. Voltaj bölücü oluşturmak için iki direncin basit bir kombinasyonu veya diğer birçok bileşenle zarif bir şekilde inşa edilmiş bir örnek olabilmektedir. Kullanım durumlarında iki analog devrenin uygulaması yararlıdır ve bu aşağıdaki gibidir:

• Sinyalleri Filtreleme: Sürekli bir sinyalle uğraşırken, istenmeyen tüm olası frekans içeriğini kaldırmak için sürekli analog filtre gerekmektedir. Dijital filtreye kıyasla, maliyeti daha düşük ve kullanımı çok daha pratiktir. Sensörler: Sensörler, gerçek dünyadaki bilgileri bilgisayar veya gömülü sistem tarafından tanınabilecek verilere dönüştürmektedir. Bu bilgi gerçek dünyada mevcut değildir; bunun yerine, sensörler önce analog sinyal oluşturmaktadır ve daha sonra bunu dijital sinyallere dönüştürmektedir. Yüksek voltajlı sistemlerin aksine, sensörler düşük genliğe sahiptir ve ADC’nin tüm aralığını daha iyi kullanmak için sinyalin değerini artırmak için sinyal koşullandırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Dijital Elektronik

Dijital elektronik, dijital sinyaller üzerinde çalışan elektroniklerdir. Bu basit ve oldukça açık olsa da, dijital sinyal hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olunması gerekir. Dijital sinyal, verileri ayrı değerlerin bir sırası olarak temsil etmek için kullanılan bir sinyaldir. Herhangi bir zamanda, sinyal sadece bir dizi sınırlı olasılık içermektedir. Herhangi bir zamanda gerçek bağımsız değerler alabilen analog sinyallerin aksine, dijital sinyaller dijital formda aynı analog değeri temsil etmek için 0 ve 1’lerin bir kombinasyonu üzerinde çalışmaktadır.

Dijital sistem, bir sinyali temsil etmek için daha hassastır, çünkü sinyali temsil etmek için ikili kullanmaktadır. İkili sistem, herhangi bir sayı veya değeri (alfabe ve özel karakterler) 0 ve 1 kombinasyonu şeklinde ifade etme işlemi olduğundan, 0 ve 1 şeklinde bu mantığın gösterimi Boole mantığı olarak bilinmektedir. Bu, dijital devreyi daha ölçeklenebilir hale getirmektedir, çünkü bilgilerin depolanması analog sistemden çok daha doğal hale gelmektedir.

Dijital devre genellikle mantık kapıları adı verilen küçük elektronik devrelerden yapılmaktadır. Mantık geçidi genellikle geleneksel olarak transistörler olan bir veya daha fazla elektronik olarak kontrol edilen anahtardan oluşturulmaktadır. Mantık çıkışı daha sonra diğer mantık kapılarını besleyerek çalıştırabilmektedir. Bu mantıklar, birleşimsel mantığın yaratılmasına yol açan tüm mantıksal temsil biçimlerini temsil etmek için kullanılabilmektedir. Kombinasyonel mantık, bir amaca ulaşmak için çeşitli basit mantıkların birleşimidir. Her mantık geçidi belirli bir mantıksal işlevi yerine getirmek için tasarlanmıştır. Dijital elektroniklerin uygulaması çok yönlüdür ve bugün kullanılan neredeyse tüm elektronik bileşenler bir çeşit dijital elektronik modeline dayanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Deep Web Nasıl Kullanılır?
Deep web görünen dağın görünmeyen yüzü anlamını en kuvvetli ...
Bilgisayar Alırken İşlemci Yanıltmacası
Yeni bir laptop almaya karar verdiğinizde işlemci numarasına...
Tata Otomobil Almak Mantıklı Mıdır?
Otomobiller hayatımıza girdiğinden beri birçok işimizin kola...
Fiber İnternet Ücretleri
Fiber İnternet Bağlattırmak İnternet hızı ülkemizde diğer...
MSN Messenger Kapanıyor mu?
MSN Messenger internetin Türkiye'de yayıngınlaştığı ilk yıll...
LED TVlerin Gerçek Hz Değerleri Nedir?
Televizyon alırken Hertz değerlerinin en önemli kriter olduğ...
En Güzel Manzara Fotoğrafları 1080p Full HD
En güzel manzara fotoğrafları 1080p Full HD kalitesinde sizl...
İnstagram'da Trend Topik Olmanın Yolları
İnstagramın kuruluş öyküsüne bakıldığında 2010 kurulmasına r...
İnternetten Para Kazanma Şekilleri
Domain Alım Satımıyla Para Kazanmak Domain bir web sitesi...
Web Tasarım Öğrenen Kişi Sayısı Artışta
Günümüzde her şirketin mutlaka web sitesi olması gerekiyor. ...
Sanal Ofis Nedir? Nasıl Yapılır?
Şirket kurmak ve ofis idare etmek arasında fark vardır. Özel...
Nokia Lumia İncelemesi - En Ucuz Fiyatlar
Piyasaya yeni sürülen Nokia Lumia yeni bir cep telefonuna sa...
Google Algoritmalarını Geçen SEO Çalışmaları
Her geçen gün gelişen Google algoritmaları sitelerin ön plan...
İnstagram Takipçi Arttıran Sistem
Son zamanların en çok aranan instagram özelliği beğeni ve ta...
Grafik Tasarım Mesleğini Kimler Yapabilir?
Grafik tasarım kursuna başlamadan önce neden grafik tasarımc...