Sabah Uyuşukluğu için Bir Çözüm: Mavi Zenginleştirilmiş Beyaz Işık

Sponsorlu Bağlantılar

Sabahları erken saatlerde kalkmak birçok insanın sevmediği bir durumdur. Sabahları uyanık olmak için mücadele eden insanlar için KAIST üniversitesindeki  bir araştırma ekibinin bir çözümü var.

Araştırma ekibi, mavi renkte zenginleştirilmiş bir LED ışığının insanların sabah uyuşukluğunun üstesinden gelmelerine verimli bir şekilde yardımcı olabileceğini önerdi. Bu çalışma gelecekteki aydınlatma stratejilerindeki büyük değişikliklerin temelini oluşturacak ve böylece iç mekanlarda yaygınlaşmasına  yardımcı olacaktır.

Önemli araştırmalar, sirkadiyen ritimleri ortaya çıkarmak için yapılmıştır. 2017 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, sirkadiyen ritimleri düzenleyen moleküler mekanizmaları ortaya çıkardığı için Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young’a verildi. Spesifik olarak, ışık ve fizyolojik etkileri arasındaki ilişki 2000’li yılların başlarında insan retinanındaki eşsiz bir üçüncü tür fotoreseptörün bulunmasından bu yana araştırılmıştır. Çubuklar ve koniler görsel etkileri kontrol ederken, üçüncü tip ışığa duyarlı retinal ganglion hücreleri, uyanıklık, melatonin ve kortizol sekresyonu ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) gibi çok çeşitli davranışsal ve biyolojik süreçleri düzenler.

Işık kaynakları üzerine yapılan ön çalışmalar, mavi renkli monokromatik, tamamen doymuş ışıkların fizyolojik tepkileri motive etmek için etkili olduğunu ancak ticari olarak mevcut beyaz ışık kaynaklarının karşılaştırmalı etkinliğinin daha az anlaşıldığını ortaya koydu. Ayrıca, araştırma mavi ışığın olumsuz etkilerine daha fazla dikkat edildi; örneğin, insanlar geceleri mavi ışık ortamlarındayken, ışık melatonin salgılanmasını sınırladığından derin uykuda zorluk çekerler.

Bununla birlikte, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Profesör Hyeon-Jeong Suk ve Profesör Kyungah Choi ve ekipleri, mavi zenginleştirilmiş sabah ışığının fizyolojik reaksiyonlar üzerindeki etkisinin zamana bağlı olduğunu ve melatonin düzeyleri ve öznel algı üzerinde yararlı etkileri olduğunu tartışıyor. Sıcak beyaz ışıkla karşılaştırıldığında ruh hali, uyanıklık ve görsel konfor.

Ekip, 15 üniversite öğrencisi ile bir deney yaptı. Bir saat sabahın değişen renkte kromatlığa maruz kalmasının fizyolojik ve subjektif tepkilerini farklı bir şekilde etkileyip etkilemediğini araştırdılar. Melatonin seviyelerinin düşmesi, ılık beyaz ışığın aksine mavi zenginleştirilmiş beyaz ışığa maruz kaldıktan sonra önemli ölçüde daha büyüktü.

“Işık zamanımızın çoğunu iç mekanlarda geçirdiğimizden beri hayatımızın büyük bir bölümünü alıyor. Işık, çevremizdeki çevreyi nasıl algıladığımız ve deneyimlediğimizle ilgili değişiklikleri etkileyen en güçlü araçlardan biridir.”

“Hyeon-Jeong Suk, Profesör, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, KAIST.

Işığın tüm psikolojik ve fizyolojik etkilerini araştırdığımızda, ışığın sadece etkili miktarlardan çok daha fazlası olduğunu görüyoruz. İnsan merkezli aydınlatma stratejilerinin, günlük yaşamımızı iyileştirmek için yerleşim alanları, öğrenme ortamları ve çalışma alanları dahil olmak üzere çeşitli ortamlara uygulanabileceğine inanıyorum.”

Kyungah Choi, Profesör, Endüstriyel Tasarım Bölümü, KAIST.

Kaynak: https://www.ansiklopedikbilgiler.com/sabah-uyusuklugu-icin-bir-cozum/

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Eposta Açmak için Ne Gerekli?
Google mail hesabı nasıl açılır? bilmeyenler için bugün hazı...
SEO Nedir? SEO Çalışmasının Amacı Nedir?
Günümüzde en etkili reklam yeri internettir. Bir ürünü ya da...
OpenVPN Programı ile Bedava İnternet
Akıllı cep telefonlarından bedava internet kullanmak isteyen...
İMDB Puanı Nasıl Belirleniyor?
Film izleyerek tatil günlerinde keyifli dakikalar yaşamak is...
8 Bin TL Bütçeyle Alınabilecek Araç
Araba günümüzde ihtiyaç olmasına rağmen sigorta ve kasko ücr...
Yüksek Çözünürlükte Film Nasıl İzlenir?
Sinema severler boş zamanlarını ve hafta sonlarını film izle...
Yüksek Kalite Manzara Fotoğrafları 1080p
Manzara fotoğrafları hepimiz severiz. Özellikle arkaplan ola...
SEO Nedir? SEO Eğitiminin Faydaları
Arama motorlarında yapılan bir takım çalışmaları içermekte o...
Teknoloji Android ile Gelişmeyi Sürdürüyor
Teknoloji hayatımızın her alanını kapsamakla birlikte artık ...
Web Tasarım Geleceğin Mesleği Mi?
Web tasarım günümüzde önem kazanan mesleklerin başında gelme...
İnstagram'da Trend Topik Olmanın Yolları
İnstagramın kuruluş öyküsüne bakıldığında 2010 kurulmasına r...
LED Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bul...
Akü Çeşitleri ve Fiyatlarını Belirleyen Etkenler
Güneş enerji sistemlerinin sağlıklı çalışması için akülere i...
Zorunlu Trafik Sigortası 2019 Primleri
Motorlu taşıtların trafikte seyir edebilmesi için zorunlu tr...
Nasıl Email Sahibi Olabilirim?
İnternet sayfalarında gezinirken, işiniz ile veya günlük yaş...

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.