Mirasçılık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Sponsorlu Bağlantılar

Veraset ilamı anlamına da gelen mirasçılık belgesi merhum olan kişinin mirasını kime bıraktığını gösteren resmi bir evraktır. Adalet Bakanlığı bünyesinde hazırlanan bu belgeleri önceden almak oldukça meşakkatli ve zaman istemekteydi. Ancak 6 Mart 2018 tarihi itibarı ile artık e – devlet platformu üzerinden veraset ilanını görmek mümkün. Üstelik yalnızca bu da değil, Adalet Bakanlığı aracılığı ile yapacağınız hemen her işlem bu tarih itibari ile e – devlet platformuna taşınmıştır. Böylece günlerce beklemenize gerek kalmaksızın anında veraset ilamınızı görüntüleyebilirsiniz.

E – devlet üzerinden artık pek çok işlem tek tuşla yapılabiliyor. Önceden alması günler süren bir belge bu sistem sayesinde kolayca edinilebiliyor. Üstelik geçtiğimiz yıl bu sistem sayesinde tam 436,491 kişi e – devlet üzerinden mirasçı olup olmadığını görebilmiştir. Hatta dava süreçlerinde de kullanılabilecek olan mirasçılık belgesi e – devlet üzerinden alınabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey e – devlet kimlik doğrulama adımından sisteme giriş yapmak. Eğer daha önce hiç bu platformu kullanmadıysanız öncelikle en yakın PTT şubesinden tek kullanımlık şifre edinmelisiniz. Bu şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra her zaman kullanacağınız parolanızı belirleyebilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Milyonların aklında mirasçılık belgesi nasıl sorgulanır sorusu bulunuyor. E devlete giriş yaptıktan sonra arama butonuna veraset sorgulama yazmalısınız. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken husus merhumun 1990 yılı ve sonrasında ölmüş olmasıdır. Ayrıca merhumun TC kimlik numarasının da biliniyor olması şarttır. Aslında bu noktada bazı çalışmalar mevcut. Yani yakın zamanda merhumun TC kimlik numarasına ihtiyaç duyulmadan da veraset ilamı sorgulamak mümkün olacaktır.

Öncelikle kimlik bilgilerinizi yazıp kimlik doğrulama işlemi yapmalısınız. Ardından sistemden mirasçı olup olmadığınızı görebilirsiniz. Eğer e devlet şifrenizi unuttuysanız 1. Derece bir yakınınızın kimlik bilgileri ile yeni bir şifre edinebilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı kullanıyorsanız artık bu sistemler ile e devlete giriş yapmak da mümkündür. Üstelik bunu niçin ekstra bir şifreye de ihtiyaç duyulmamaktadır.

E Devlet Mobil İmza

E devlete giriş yapmanın en basit yollarından biri de mobil imzadır. Internet bankacılığından pek çok dijital platforma kadar kullanılan mobil imza artık e devlette de kullanılıyor. Tabi bunun oluşturulabilmesi için operatörün de desteğine ihtiyaç vardır. Yalnızca birkaç saniye içinde mobil imzanızı atarak sisteme giriş yapabilir onlarca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mobil imza internet bankacılığına giriş sırasında da kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?
Hemen hemen herkes para aktarma işlemini gerçekleştirirken b...
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Banka kredileri sayesinde artık tüm ihtiyaçlarımızı erkenden...
Vergi Borcu Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Vergi borcu her yurttaşın sorumluluğu altında bir işlem türü...
TOKİ Borç Kapama Kampanyası
Toplu Konut İdaresi işbirliğinde yapılan çalışma sayesinde b...
Kripto Para Takası Nasıl Yapılır?
Bir kullanıcının tam kişisel verileri sağlamadan, dijital va...
Uygun Faizli Konut Kredisi
Son yıllarda konut kredisi faizlerinde meydana gelen yüksek ...
Yeni Yasa ile Erken Emeklilik Mümkün Olacak
Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddia gerçekleşmek üzere. ...
Paranın Gerçekliğini Anlama Yöntemleri
Günümüzde çok yaygın hale gelmiş bulunmakta ve hatta bazı ki...
Borsada Nasıl Kazanılır?
Altın, faiz ve Dolar ile Euro'nun yerini artık yavaş yavaş b...
Emeklilik Prim Gün Sayısı Hesaplama
Yeni çıkan emeklilik yasası sonrası çalışan kesim sigortasın...
İş Etiği Önemi Nedir?
İş etiği, işin sürekliliği ve adil şekilde süre gelmesi için...
Arz ve Talep Nedir? Arasındaki Farklar
Arz ve talep temel ekonomik kavramlar olmasının yanı sıra se...
Araba Kredisi Nasılı Alınır? Hesaplama
Yaz ayları bitmeden araba alımları arttı. Araba almak isteye...
Gram Altın Fiyat Nasıl Hesaplanır?
Altın alım satımı yapmayı düşünen, düğün için altın biriktir...
Enpara Nedir? Enpara Ne İşe Yarar?
En para son dönemde oldukça fazla talep gören masrafsız bank...

Copyright © 2012-2021 KanalBilgi.Com Tüm Hakları Saklıdır.

error: Kopyalanması Yasaktır!