Mirasçılık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Sponsorlu Bağlantılar

Veraset ilamı anlamına da gelen mirasçılık belgesi merhum olan kişinin mirasını kime bıraktığını gösteren resmi bir evraktır. Adalet Bakanlığı bünyesinde hazırlanan bu belgeleri önceden almak oldukça meşakkatli ve zaman istemekteydi. Ancak 6 Mart 2018 tarihi itibarı ile artık e – devlet platformu üzerinden veraset ilanını görmek mümkün. Üstelik yalnızca bu da değil, Adalet Bakanlığı aracılığı ile yapacağınız hemen her işlem bu tarih itibari ile e – devlet platformuna taşınmıştır. Böylece günlerce beklemenize gerek kalmaksızın anında veraset ilamınızı görüntüleyebilirsiniz.

E – devlet üzerinden artık pek çok işlem tek tuşla yapılabiliyor. Önceden alması günler süren bir belge bu sistem sayesinde kolayca edinilebiliyor. Üstelik geçtiğimiz yıl bu sistem sayesinde tam 436,491 kişi e – devlet üzerinden mirasçı olup olmadığını görebilmiştir. Hatta dava süreçlerinde de kullanılabilecek olan mirasçılık belgesi e – devlet üzerinden alınabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey e – devlet kimlik doğrulama adımından sisteme giriş yapmak. Eğer daha önce hiç bu platformu kullanmadıysanız öncelikle en yakın PTT şubesinden tek kullanımlık şifre edinmelisiniz. Bu şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra her zaman kullanacağınız parolanızı belirleyebilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Milyonların aklında mirasçılık belgesi nasıl sorgulanır sorusu bulunuyor. E devlete giriş yaptıktan sonra arama butonuna veraset sorgulama yazmalısınız. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken husus merhumun 1990 yılı ve sonrasında ölmüş olmasıdır. Ayrıca merhumun TC kimlik numarasının da biliniyor olması şarttır. Aslında bu noktada bazı çalışmalar mevcut. Yani yakın zamanda merhumun TC kimlik numarasına ihtiyaç duyulmadan da veraset ilamı sorgulamak mümkün olacaktır.

Öncelikle kimlik bilgilerinizi yazıp kimlik doğrulama işlemi yapmalısınız. Ardından sistemden mirasçı olup olmadığınızı görebilirsiniz. Eğer e devlet şifrenizi unuttuysanız 1. Derece bir yakınınızın kimlik bilgileri ile yeni bir şifre edinebilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı kullanıyorsanız artık bu sistemler ile e devlete giriş yapmak da mümkündür. Üstelik bunu niçin ekstra bir şifreye de ihtiyaç duyulmamaktadır.

E Devlet Mobil İmza

E devlete giriş yapmanın en basit yollarından biri de mobil imzadır. Internet bankacılığından pek çok dijital platforma kadar kullanılan mobil imza artık e devlette de kullanılıyor. Tabi bunun oluşturulabilmesi için operatörün de desteğine ihtiyaç vardır. Yalnızca birkaç saniye içinde mobil imzanızı atarak sisteme giriş yapabilir onlarca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mobil imza internet bankacılığına giriş sırasında da kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

IBAN Numarası Nedir Nasıl Öğrenilir?
IBAN numarası, bankalar tarafından her müşteriye verilen öze...
Arz ve Talep Nedir? Arasındaki Farklar
Arz ve talep temel ekonomik kavramlar olmasının yanı sıra se...
Paranın Gerçekliğini Anlama Yöntemleri
Günümüzde çok yaygın hale gelmiş bulunmakta ve hatta bazı ki...
Marka Tescili Sorgulama ve Araştırma
Marka bir ürünün veya bir işyerini amblem olarak simgesi vey...
İş Etiği Önemi Nedir?
İş etiği, işin sürekliliği ve adil şekilde süre gelmesi için...
Uygun Faizli Konut Kredisi
Son yıllarda konut kredisi faizlerinde meydana gelen yüksek ...
Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hisse senetleri, yatırımcılar arasında popüler bir yatırım a...
Altın Yükselecek mi? Düşecek mi?
Altın fiyaatlarının yükselecek mi yoksa düşecek mi? konusu m...
Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?
Bankalar tarafından alınan ve son dönemlerde birçok şekilde ...
İnternette Kolay Ödeme Nasıl Yapılır?
Paykasa; artık Türkiye'de de sık olarak kullanılmaya başlaya...
VIX Korku Endeksi Nedir?
Piyasalarda çeşitli yatırımcıların aldıkları aksiyonlar, pek...
Sanal Ofis Kurarak Çalışmak Mümkün Mü?
Taşı toprağı ile altın şehrimiz İstanbul’da ofis kiralamak i...
Enpara Nedir? Enpara Ne İşe Yarar?
En para son dönemde oldukça fazla talep gören masrafsız bank...
Mağaza Dekorasyonu Ürün Satışlarını Etkiler Mi?
Pazar satışında genelde ürünler üst üste ve önünde onları ka...
Altın Fiyatları Ne Olacak?
Altın için 2014 yılı netleşmeye başladı. Ekonomik tahminler ...