Sosyal Ağlarda Sosyal Stresin Psikoimmünolojisi

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan sosyal ilişkileri bazen ciddi çatışmaların kaynağı olabilir. Sosyal değişim teorisinin ışığında incelendiğinde, bireyin, sosyal etkileşimlerin zamansal, parasal ve duygusal gerginliğinin yüksek maliyetli ortamında sıklıkla ciddi sıkıntılara maruz kaldığı açıktır. Çarpık insan ilişkilerinin sosyal-psikoimmün sonuçlarını sunmak için pek çok kanıt mevcuttur. Olumsuz veya kararsız sosyal ilişkiler, bunun sonucunda ortaya çıkan çatışmalar ve bunlarla ilişkili olumsuz duygular, bağışıklık süreçlerini etkileyebilir. Esasen psikosomatiğin kardiyovasküler risk faktörü olarak bilinen düşmanlık, Suarez’in çalışmasına göre CRP ve IL-6’nın yükselmesi ve pro- aynı zamanda depresyon için tipik olan inflamatuar sitokinlerdir.

Sosyal Ağlarda Sosyal Stresin PsikoimmünolojisiDepresyon, sosyal-psikoimmünoloji içinde ayrı bir araştırma alanını vurgular, depresyon ile sosyal bütünleşme arasındaki korelasyonları ve ayrıca ilişki çatışmalarını ve sosyal algı üzerindeki olumsuz etkisini hesaba katar. Yol analizi ile doğrulanan Hungarostudy adlı davranışsal ve epidemiyolojik araştırmada depresyonun sosyoekonomik modeller (kişisel gelir) ve fiziksel sonuçlar (hasta günleri sayısı) arasında aracı bir faktör olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca depresyonun, miyokard enfarktüsünün bağımsız bir risk faktörü olduğu da kanıtlanmıştır. Öfke veya depresyonun neden olduğu zorluklar gibi sosyal etkileşim ve kişilerarası duygusal ilişkilerin stresini artıran tutum ve duygular, bağışıklık tepkisindeki farklılıklara da yansımaktadır. Sosyal çatışma romatoid artritin seyrini etkiler, bu durumda katekolamin, psikososyal sıkıntıya aracılık eden nörohormonal faktörler arasında önemli bir rol oynar. Kararsız bireylerin sosyal ağında aynı zamanda olumlu ve olumsuz etki uygulayanlar, kararsız kişilerdir.

Uchino ve ekibi kararsız kişilerle temas ve çatışma, sistolik kan basıncında bir artışa neden olduğunu bildirmişlerdir. Kiecolt-Glaser ve Newton‘un bulgularına göre daha kötü sağlık göstergelerinin de sıklıkla gözlendiği kötü evliliklerde, çatışmalar açısından zengin, uzun vadeli sıkı kararsız insan ilişkileri yaygındır. Evliliğin tatminsizlik göstergesine, anti-EBV antikorları, CD4 + veya CD8 + hücrelerinin oranında görüldüğü gibi daha kötü bağışıklık göstergeleri eşlik eder. Malarkey ve diğerlerinin çalışmasına göre kötü evliliğe özgü düşmanca davranış, konuşurken birbirini kesmeye neden olan dürtüsellik, eleştirel ve yargısal sabırsızlık, fizyolojik farklılıkların ve artmış kan basıncının ve endokrin değerlerinin göstergesi olabilir. Kiecolt-Glaser vd tarafından yapılan çalışmada, yeni evli çiftler arasında, ters, düşmanca tepkilere daha yatkın olanlar ve bu, 30 dakikalık kısa bir tartışma sırasında hatırlanan, 24 saat sonra alınan örneklerde baskılanmış bağışıklık işlevi gösterilmiştir. Bu endokrin-immün regülasyonun disfonksiyonunu gösteren tutarsızlığın, çatışmalarını hatırlamak zorunda kaldıkları tartışmalar sırasında yaşlı çiftler için de geçerli olduğunu belirtmişlerdir.

Negatif davranış miktarı, bağışıklık tepkisinin zayıflamasıyla doğrudan korelasyon içindedir. Mayne vd, incelenen kadınlarda lenfosit proliferasyonunu azaltmak için 45 dakikalık bir keşif tartışmasının yeterli olduğunu doğrulamıştır. İleriye dönük araştırma sırasında Levenstein ve ekib ağız boşluğundaki ülseratif iltihaplanma ile evlilik stresi arasında bir bağlantı bulurken, Kiecolt-Glaser ve ekibi düşmanca davranış sergileyen çiftlerde yaklaşık % 60 daha uzun yara iyileşmesi gözlemlenmiştir. Mayne ve ekibine göre, saldırganlık, öfke ve sinizm ile karakterize edilen özellik benzeri düşmanlık, aile çatışmaları durumunda daha da belirgin bir bağışıklık düzenleyici bozukluğa neden olmaktadır. Miller vd, çatışma yönetimi sırasındaki düşmanca, alaycı tutumlar ve davranışlar ile kardiyovasküler yanıt, kortizol ve bağışıklık uyuşmazlıkları arasında belirgin bir ilişki bulmuştur. Sosyal stres etkenleri, proinflamatuar aracıların artışını da tetikler, Denson ve ekibinin bulgularına göre, ilişki çatışmaları, reddedilme ve dışlanma, depresyon ve çeşitli yaşam olaylarına kıyasla önemli proinflamatuar etkilere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Solarimetre Nedir?
Güneş, dünyamızın en temel enerji kaynağıdır ve yaşamın sürd...
Yazın Neden Dolu Yağar?
Kış aylarında kar yağmadığı yıllarda bir nebzede olsa içimiz...
Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Müslüman alemi için oldukça önemli olan Ramazan ayında oruç ...
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?
Dudak çatlamaları bir hayli can sıkıcı olabiliyor. Sadece du...
Kaya Tuzundan Rafine Tuz Nasıl Elde Edilir?
Kaya tuzundan rafine tuz nasıl elde edilir, isimli konumuzda...
Tekerlekli Sandalye için Mavi Kapak Projesi
Uzun bir süre önce ortaya çıkarılan mavi kapak projesi devam...
Sürdürülebilir Geleceğe Doğru: Türkiye'nin Elektrikli Araç Pazarındaki Büyüme
Bu yıl otomobil tutkunları için heyecan verici yeniliklerle ...
Otomobil Bakım ve Onarım İpuçları
Araç sahibi olmak, birçok kişi için hem bir ihtiyaç hem de b...
2019 Kurban Bayramı Ne Zaman? Tarihi
2019 yılında Kurban Bayramı tarihi önemli konular arasında y...
Kapalı Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Kapalı balkolar, aslında kış vakitlerinden geçirilecek en gü...
Ev Taşıma İşlemlerinde İşinizi Kolaylaştıran Öneriler
Ev hanımları taşınma konusu ile ilgili gerektiğince hassas v...
Ekolojik Piramitler ve Farklı Tipleri
Doğadaki canlılar canlı kalabilmek için enerji üretmeli, ene...
Balayı En Güzel Nasıl ve Nerede Geçirebilir?
Hayat arkadaşınız ile attığınız o özel imza sonrası, evliliğ...
İnanılmaz Buz Kütlelerinin Meydana Gelişi
Buzullarda bulunan buz kütleleri inanılmaz büyük öneme sahip...
Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Önerileri
Genç ve güzel kalabilmek kadın erkek herkesin en büyük tutku...