Elektrikli Araba Aküleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Sürdürülebilir mobiliteye geçiş ve ulaşımın elektrifikasyonu, iklim değişikliğini durdurmak ve Dünyayı kurtarmak için çok önemlidir. Orta vadede elektrikli araçlar, yanmalı motorların yerini alacaktır. Dolayısıyla bu, aynı zamanda çevreye daha duyarlı olması gereken daha dayanıklı ve verimli elektrikli pillerin araştırılmasını ve geliştirilmesini gerektiren bir değişikliktir.

Elektrikli araçlar kirletici emisyonlar yaymaz ve geleceğin karbondan arındırılmış dünyası için uygundur. 2018 yılında yayınlanan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporu, ulaşım karbon ayak izinin küresel sera gazı emisyonlarının (GGE) yaklaşık %30’unu oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında giderek daha katı olan taşımacılık emisyon düzenlemeleri ise dünya çapında yürürlüğe girmektedir. Avrupa Birliği (AB), sera gazlarını 2050 yılına kadar 1990 seviyelerine göre %60 azaltmayı taahhüt etmiş olup, sürdürülebilir hareketlilik ve ulaşım elektrifikasyonuna geçiş ise hız bir şekilde büyümektedir.

Elektrikli Araba Aküleri ve Avantajları

Elektrikli araçlar kirletici gazlar yaymazlar ve önümüzdeki karbondan arındırılmış gelecek için gereklidirler. Bu, satışlardaki kademeli bir artışta açıkça görülmektedir. 2019’da 2,2 milyon elektrikli otomobil satılmıştır ve bu satış rakamları 2018’e göre %10 daha fazladır. Böylece şimdi satılan her 40 otomobilden biri fişe takılabilir. Bunların %74’ü yalnızca pille çalışmakta, elektrikli araçlar (BEV) ve kalan %26’sı plug-in hibrit elektrikli araçlardır (PHEV).
Herkes ulaşımın geleceğinin elektrikli olacağını kabul eder durumdadır. Ancak uzmanlara göre hala yanıtlanmamış iki soru vardır, bu sorular;
• Elektrikli otomobil satışları, yanmalı otomobil satışlarını ne zaman geçecek?

• Hangi tür piller en iyi performansı sunacak?

Bloomberg New Energy Finance’in (BNEF) elektrikli araçlarla ilgili yıllık raporuna göre, satışların önümüzdeki on yılda büyümeye devam etmesi beklenmektedir. Böylelikle elektrikli bir araç satın almanın maliyeti de daha uygun hale gelecektir. Gerçekten de Bloomberg’e göre elektrikli otomobiller, 2022 yılına kadar eşdeğer benzinli versiyonlardan daha ucuz olacaktır.

Elektrikli Araba Aküleri Hakkında Bilinmesi GerekenlerElektrikli mobilite devriminin önemli bir yönü, son yıllarda piyasaya hakim olan lityum iyon pillerin fiyatlarının düşmesi olmuştur. BNEF’e göre, bu tip pilin fiyatı 2010’da kilovat saat başına 1.100 dolardan (kWh) 2019’da 156 dolara (%-87) düşmüş ve 2024 yılına kadar 100 dolara kadar düşmesi beklenmektedir.

Elektrikli araçların çevreyi korumanın yanı sıra, yanmalı araçlara göre başka avantajları da vardır ve bu da onları alıcılar için son derece çekici kılar. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir;
• Daha az arıza: Geleneksel bir motor, vites kutusu veya debriyaj olmadan bu tip arızalar büyük ölçüde azalır.
• Kolay bakım: Yanmalı araçlardan daha basit mekaniklerle bakım daha basittir.
• Daha düşük tüketim: Bir garajda bir gecede şarj edildiğinde, geleneksel bir araçtan çok daha ekonomik olan 100 kilometre (Km) seyahat etmek elli sent ile bir avro arasındadır.
• Daha az kısıtlama: Kirlilik, hükümetlerin şehir merkezlerindeki araçlara sıkı koşullar getirmesine neden olmuştur. Bunlar, serbestçe dolaşabilen elektrikli araçlar için geçerli değildir.
• Vergi avantajları: Birçok ülkede, elektrikli otomobillere, yanmalı motorlu araçlara göre tescil ücreti, yol vergisi vb. gibi ayrıcalıklı muamele uygulanmaktadır.

Elektrikli Akü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elektrikli otomobil aküsü, alternatif veya sürekli akım motoruna iletmek için elektriği depolayan bir enerji akümülatörüdür. Ancak önemi bundan çok daha fazladır. Pil, bu araçları sürdürülebilir kılan, onu fosil yakıtlara olan bağımlılığından kurtaran kaynaktır. Piller, alıcıların endişelerinin merkezinde yer alır; bu endişeler aracın menzili( bir aracın şarj edilmeden önce kat edebileceği mesafe), şarj süresi ve fiyatıdır.

Pil dünyası, son on yılda benzeri görülmemiş bir devrim yaşamıştır. Sonuç olarak, elektrikli otomobillerin ortalama menzili önemli ölçüde artmış ve menzil kaygısı olarak bilinen durumdur. Bu kaygı alıcıların sınırlı menzil nedeniyle kendilerini yol kenarında bulma korkusudur ve bu da satışları sekteye uğratmıştır. Ancak, pillerin ilerleme kaydettiği tek alan menzil değildir; şarj süreleri de iyileştirilmiştir. Mesela on dakika kadar hızlı şarj ile verimlilikleri ve yaşam döngüleri iyileştirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

İphone 7 Kılıfları Nereden Alınmalı
Dokunmatik telefonların genelinde en çok tehlike arz eden du...
Samsung S4 ve S4 Mini Şarj Sorunu
Akıllı telefon kullanmaya yeni başlayanlar daha telefonu kul...
Kıbrıs'ta Web Tasarım'da En İyi Şirket
Online olarak işlem yapabileceğiniz bir site kurmak istiyors...
İnstagram Video Görüntülenme Sayısı Nasıl Arttırılır?
İnstagram kullanımı günümüz de bir hastalık halini aldığı iç...
Angry Birds Oyunu İpuçları
Android işletim sisteminin yaygınlaşması ve akıllı telefonla...
SSD - HDD Arasındaki Farklar ve SSD Avantajları
SSD Harddiskler ile ilgili bilgi kapasitesi olmayan bilgisay...
Bulaşık Makinesi Arıza Türleri
Bulaşık Makinelerinin yaşamlarımızdaki rolü, alışkanlıklara ...
Grafik Tasarım Mesleğini Kimler Yapabilir?
Grafik tasarım kursuna başlamadan önce neden grafik tasarımc...
Yüksek Çözünürlükte Film Nasıl İzlenir?
Sinema severler boş zamanlarını ve hafta sonlarını film izle...
Tablet Dağıtılacak Okullar 2014
Tablet bilgisayar dağıtma uygulaması hızla devam ediyor. Geç...
İnstagram Takipçi Sayısı Arttırma
İnstagram gelişme evresiyle çok hızlı büyüyen bir sosyal med...
İnstagram Beğeni Nasıl Arttırılır?
İnternetin gelişmesi ve bilişim çağında olan bizler için sos...
Teknoloji Android ile Gelişmeyi Sürdürüyor
Teknoloji hayatımızın her alanını kapsamakla birlikte artık ...
Tata Otomobil Almak Mantıklı Mıdır?
Otomobiller hayatımıza girdiğinden beri birçok işimizin kola...
İnternet Ortamında Ahlaki Tutumlarımız Değişiyor mu?
Modern hayat ve onun bir uzantısı olan dijitalleşmiş İnterne...