Elektrikli Araba Aküleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Sürdürülebilir mobiliteye geçiş ve ulaşımın elektrifikasyonu, iklim değişikliğini durdurmak ve Dünyayı kurtarmak için çok önemlidir. Orta vadede elektrikli araçlar, yanmalı motorların yerini alacaktır. Dolayısıyla bu, aynı zamanda çevreye daha duyarlı olması gereken daha dayanıklı ve verimli elektrikli pillerin araştırılmasını ve geliştirilmesini gerektiren bir değişikliktir.

Elektrikli araçlar kirletici emisyonlar yaymaz ve geleceğin karbondan arındırılmış dünyası için uygundur. 2018 yılında yayınlanan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporu, ulaşım karbon ayak izinin küresel sera gazı emisyonlarının (GGE) yaklaşık %30’unu oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında giderek daha katı olan taşımacılık emisyon düzenlemeleri ise dünya çapında yürürlüğe girmektedir. Avrupa Birliği (AB), sera gazlarını 2050 yılına kadar 1990 seviyelerine göre %60 azaltmayı taahhüt etmiş olup, sürdürülebilir hareketlilik ve ulaşım elektrifikasyonuna geçiş ise hız bir şekilde büyümektedir.

Elektrikli Araba Aküleri ve Avantajları

Elektrikli araçlar kirletici gazlar yaymazlar ve önümüzdeki karbondan arındırılmış gelecek için gereklidirler. Bu, satışlardaki kademeli bir artışta açıkça görülmektedir. 2019’da 2,2 milyon elektrikli otomobil satılmıştır ve bu satış rakamları 2018’e göre %10 daha fazladır. Böylece şimdi satılan her 40 otomobilden biri fişe takılabilir. Bunların %74’ü yalnızca pille çalışmakta, elektrikli araçlar (BEV) ve kalan %26’sı plug-in hibrit elektrikli araçlardır (PHEV).
Herkes ulaşımın geleceğinin elektrikli olacağını kabul eder durumdadır. Ancak uzmanlara göre hala yanıtlanmamış iki soru vardır, bu sorular;
• Elektrikli otomobil satışları, yanmalı otomobil satışlarını ne zaman geçecek?

• Hangi tür piller en iyi performansı sunacak?

Bloomberg New Energy Finance’in (BNEF) elektrikli araçlarla ilgili yıllık raporuna göre, satışların önümüzdeki on yılda büyümeye devam etmesi beklenmektedir. Böylelikle elektrikli bir araç satın almanın maliyeti de daha uygun hale gelecektir. Gerçekten de Bloomberg’e göre elektrikli otomobiller, 2022 yılına kadar eşdeğer benzinli versiyonlardan daha ucuz olacaktır.

Elektrikli Araba Aküleri Hakkında Bilinmesi GerekenlerElektrikli mobilite devriminin önemli bir yönü, son yıllarda piyasaya hakim olan lityum iyon pillerin fiyatlarının düşmesi olmuştur. BNEF’e göre, bu tip pilin fiyatı 2010’da kilovat saat başına 1.100 dolardan (kWh) 2019’da 156 dolara (%-87) düşmüş ve 2024 yılına kadar 100 dolara kadar düşmesi beklenmektedir.

Elektrikli araçların çevreyi korumanın yanı sıra, yanmalı araçlara göre başka avantajları da vardır ve bu da onları alıcılar için son derece çekici kılar. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir;
• Daha az arıza: Geleneksel bir motor, vites kutusu veya debriyaj olmadan bu tip arızalar büyük ölçüde azalır.
• Kolay bakım: Yanmalı araçlardan daha basit mekaniklerle bakım daha basittir.
• Daha düşük tüketim: Bir garajda bir gecede şarj edildiğinde, geleneksel bir araçtan çok daha ekonomik olan 100 kilometre (Km) seyahat etmek elli sent ile bir avro arasındadır.
• Daha az kısıtlama: Kirlilik, hükümetlerin şehir merkezlerindeki araçlara sıkı koşullar getirmesine neden olmuştur. Bunlar, serbestçe dolaşabilen elektrikli araçlar için geçerli değildir.
• Vergi avantajları: Birçok ülkede, elektrikli otomobillere, yanmalı motorlu araçlara göre tescil ücreti, yol vergisi vb. gibi ayrıcalıklı muamele uygulanmaktadır.

Elektrikli Akü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elektrikli otomobil aküsü, alternatif veya sürekli akım motoruna iletmek için elektriği depolayan bir enerji akümülatörüdür. Ancak önemi bundan çok daha fazladır. Pil, bu araçları sürdürülebilir kılan, onu fosil yakıtlara olan bağımlılığından kurtaran kaynaktır. Piller, alıcıların endişelerinin merkezinde yer alır; bu endişeler aracın menzili( bir aracın şarj edilmeden önce kat edebileceği mesafe), şarj süresi ve fiyatıdır.

Pil dünyası, son on yılda benzeri görülmemiş bir devrim yaşamıştır. Sonuç olarak, elektrikli otomobillerin ortalama menzili önemli ölçüde artmış ve menzil kaygısı olarak bilinen durumdur. Bu kaygı alıcıların sınırlı menzil nedeniyle kendilerini yol kenarında bulma korkusudur ve bu da satışları sekteye uğratmıştır. Ancak, pillerin ilerleme kaydettiği tek alan menzil değildir; şarj süreleri de iyileştirilmiştir. Mesela on dakika kadar hızlı şarj ile verimlilikleri ve yaşam döngüleri iyileştirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Otomobil Alırken Ekspertiz Yapılmalı Mıdır?
Araba alırken veya diğer büyük araçları alırken, aracı tanım...
Güneş Enerjisi Panelleri Yaygınlaşıyor Mu?
Yenilenebilir enerji kaynakları arasın da en önemlisi olan v...
Format Nasıl Atılır?
Günümüzde kullandığımız teknolojik cihazların başında bilgis...
İnternet Hızı Nasıl Test Edilir?
İnternet hızı herkesin başına ağrılar sokan bir derttir. Öze...
İnstagram'da Trend Topik Olmanın Yolları
İnstagramın kuruluş öyküsüne bakıldığında 2010 kurulmasına r...
Angry Birds Oyunu İpuçları
Android işletim sisteminin yaygınlaşması ve akıllı telefonla...
Web Yazılım Hizmeti Nereden Alınır?
Günümüzde internet sitesi olmayan şirket nerdeyse kalmadı. M...
Yüksek Kalite Filmler Yeni Bir Teknoloji Mi?
Film izlemek günümüzde bizleri en çok sakinleştiren belkide ...
İnternetten Nasıl Para Kazanılır?
İnternet hayatımıza birçok kolaylıklar katmakta olup bu kola...
İnternetten Sohbet Nasıl Yapılır?
İnternet üzerinden artık insanların sohbet anlamında konuşac...
SEO Kursuna Gidilir mi? Faydaları Ne Olur?
SEO son yıllarda çok daha önem kazanan bir sektör haline gel...
Playstation'da Meydana Gelen Sorunlar ve Çözümleri
Günümüzde neredeyse herkes artık teknolojiyle yakın ilgileni...
Tata Otomobil Almak Mantıklı Mıdır?
Otomobiller hayatımıza girdiğinden beri birçok işimizin kola...
HGS ve KGS Sistemleri Arasındaki Farklar
Hızlı geçiş sistemleri sayesinde ülkemizde yaşanan trafik ka...
Dişli Nedir? Tanımı, Parçaları, Türleri ve Faydaları
Bir dişli, torku iletmek için başka bir dişli parça ile birb...