İncelmiş ve Kepekli Saçlar için Bakım Önerileri

Sponsorlu Bağlantılar

Kepek neden olur? Kepekli saçlar için bakım ve maske önerileri neler? Çay ağacı yağı ve hindistan cevizi sütü ile bakım önerileri.. İncelmiş saçlar için güçlendirici bakım maskesi ve saçların hızlı uzaması için öneriler esraninportresi.com’da

İncelmiş ve kepekli saçlar, pek çok insan için rahatsız edici ve kurtulmaya çalıştığı saç rahatsızlıklarıdır. Rahatsızlık diyorum çünkü, sağlıklı saçlar zaman içerisinde oluşan kuruluk ve kepek oluşumu sebebiyle nefes alamamaya başlar. Bu da saçınızın cansızlaşmasına, saç diplerinde kaşıntı ve pul pul dökülmeler sebep olur. Bu durumda elbette yapılması gereken önce bu sorunun neden kaynakladığını bulabilmektir.

Kepek Neden Olur?

Son zamanlarda yaşadığınız stres, değiştirdiğiniz beslenme alışkanlıkları, çok fazla tüketilen yağlı gıdalar, kullanılan şampuan, saç kremi, saç spreyi, saç jölesi gibi saç ürünleri, iklim değişimleri ve çevresel faktörler, hormonal değişimler, bazı hastalıklar, vitamin eksikleri, kan değerlerindeki normalin dışındaki değişimler, yastık kılıflarını sık değiştirmemek gibi kepek oluşumunun pek çok sebebi olabilir.

Normalde kepek sorunu yaşamıyor ve son zamanlarda saçlarda kepeklenme oluyorsa, bu süre zarfında neleri farklı yaptığınızı düşünerek, kaynağını bulabilirsiniz. Örneğin ben iklim değişimlerinde saçlarda kepeklenme sorunu ile karşılaşabiliyorum. Ancak böylesi kısa dönemler değilde uzun zamandır bu sorunla uğraşıyorum, hangi ürünü kullandıysam geçmedi diyorsanız, mutlaka daha detaylı kontrollerden geçmelisiniz.

Saçların eski sağlığına kavuşmasını sağlamak için kepekten saçları temizlemelisiniz. Çünkü aslında saç köklerini tıkayan kepek sebebiyle saçlar günden güne cansızlaşır, saçlar dökülmeye başlar ve incelmiş saç durumuyla karşı karşıya kalırız. Peki kepekten kurtulmak için ne yapılabilir?

1- Kepekli saçlar için çay ağacı yağı :

Açıkçası çay ağacı yağı kullanmadan önce bu kadar etkili olduğunu söyleseler inanmazdım. Ben çay ağacı yağını 30’umdan sonra ortaya çıkan ergenlik sivilcelerim ile mücadele etmek için kullanıyorum. Çay ağacı yağını direk sivilce üzerine uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız kremlerin içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Ancak benim önerim, direk kullanmamanız yönünde. Çünkü çok güçlü bir yağ.

Şimdi gelelim kepek için çay ağacı yağı kullanımına; açıkçası benim önerim her zaman kullandığınız ürünlere çay ağacı yağından bir kaç damla eklemektir. Kullandığınız şampuanın içine bir kaç damla çay ağacı yapı ekleyebilirsiniz. Ayrıca piyasada özünde çay ağacı yağı bulunan şampuanlardan birini satın alıp kullanmak da benzer etkiyi gösterecektir.

Diğer yandan bir tür maske de yapabilirsiniz kendinize. Benim yaptığım örneklerden biri; 1/4 su bardağı hindistan cevizi sütü içine 2 çay kaşığı badem ya da jojoba yağı ve 10 damla çay ağacı yağı eklemek ve iyice karıştırmak. Bir sprey şişesine koyup, duşa girmeden yarım saat önce saçınıza bolca sıkabilirsiniz. Sonrasında da saçları şampuanlayabilirsiniz. Eğer ilk defa yapacaksanız, tüm saça uygulamadan önce küçük bir alanda test etmeyi unutmayın.

Elbette kepekten kurtulmak için yapabileceğiniz daha pek çok seçenek var. Eğer saçlardaki kepek sorunu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz–> kepekten kurtulmanın doğal yolları

2- İncelmiş saçlar için hindistan cevizi sütü :

Hindistan cevizi sütü, içerisindeki sağlıklı proteinler ve yağlar sayesinde saçı besler, güçlendirir ve saç büyümesini arttırır. Özellikle kepek sorunu sebebiyle incelmiş, cansızlaşmış saçları tekrar eski sağlıklarına ulaştırmak için de faydalıdır. Bir önceki örnekte kepekli saçlar için kullandığım maskede de bu yüzden hindistan cevizi sütü vardı. Kepek sorunu yaşamıyor ancak başka sebeplerden dolayı saçlarda incelme, dökülme oluştuysa yine hindistan cevizi sütünü deneyebilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü içerisine ihtiyacınıza uygun doğal yağlardan ekleyebilirsiniz. Örneğin saçlar kuruysa veya daha fazla neme ihtiyaç duyuyorsa zeytin yağı, saçlarınızda dökülmeler varsa üzüm çekirdeği yağı ve jojoba yağını birlikte ekleyebilirsiniz. Ben saçlarımı nemlendirmek için yarım bardak hindistan cevizi yağı içine 3 çay kaşığı kadar zeytin yağı ekliyorum. Bunu duşa girmeden yarım saat önce saçıma masaj yaparak uyguluyorum. Ardından bir saç bonesi takıyorum. Sonrasında da duşta saçlarımı normal şampuanımla yıkıyorum.

Burada yeri gelmişken belirtmem gereken bir nokta var. Şampuan tercihi çok önemlidir ve saçlarınızın durumuna, mevsime göre de şampuanınızı değiştirmeniz gerekir. Örneğin kış aylarında daha fazla kurur saçlar. Bu yüzden de kuru saçlara uygun şampuan kullanırken diğer zamanlarda normal şampuan kullanırsınız. (elbette saç tipine göre değişir bu durum) Yazın ter gibi sebepler ile daha sık duş aldığımız için sık yıkamaya uygun şampuan kullanmak da fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Tüp Bebek Uygulamasında Yaş Sınırı Nedir?
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval ...
Zorlu Arazi Şartları İçin Tasarlanmış Römorklar
Engebeli yok şartlarında yük taşımak için özel olarak üretil...
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?
Dudak çatlamaları bir hayli can sıkıcı olabiliyor. Sadece du...
Ekonomik Balayı Otelleri ve Fiyatları
Her insanın hayalinde gönlünde evlilik veya yuva sahibi olma...
Anason Yağı Nedir, Fayda ve Zararları Nelerdir?
Anason bitkisi Asya kökenli olsa da Doğu Akdeniz bölgesinde ...
Metrobüste Kavga Eden Kadın ve Genç
Metrobüs'te zaman zaman yaşanan kavgalara bir yenisi eklendi...
Büyüleyici Mutfak Odası Dekorasyon Modelleri
Büyüleyici mutfak odası dekorasyon modelleri denildiğinde ak...
İkinci El Pimapen Almak Mantıklı Mı?
Kaliteli olan yapı ürünlerinin de bir süre sonunda yıpranmas...
Doğal Yöntemler ile Saç Tellerini Kalınlaştırma Yolları
Doğal yollar ile saç telleri nasıl kalınlaştırılır? Ayrıca b...
Biyoakümülasyon (Biyobirikim) ve Biyomagnifikasyon
Bu gezegendeki her canlı organizmanın düzgün çalışması için ...
Yazın Neden Dolu Yağar?
Kış aylarında kar yağmadığı yıllarda bir nebzede olsa içimiz...
2020 Yılı Dekorasyon Modası
Giyim sektöründe olduğu gibi ev,ofis yani dekorasyon konusun...
Monokrom Nedir? Monokrom Stil Nasıl Yapılır?
Monokrom kelime anlamı olarak siyah ve beyaz bir monitörü if...
Pudra ile Kızarıklık ve Sivilceleri Yok Etme
Epilasyonun ardından cildinizde kızarıklık ve sivilcelenme b...
Gürültü Kirliliğini Nasıl Önleyebilirim?
Günümüzde kalabalık şehirlerde yaşamanın en büyük zorlukları...