Pomelo İle Greyfurt Aynı Mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Meyve severler özellikle farklılık arayanlar için Pomelo ve Greyfurt gibi meyveleri denemektedir. Denemektedir diyorum çünkü bu meyveler her ülkede bulunamayabiliyor. Peki, Pomelo ve Greyfurt aynı meyve midir? Aralarında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır? Lezzet ve tad anlamında hangisi daha güzel ve sevilen meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz. Bilimsel olarak Citrus maxima veya Citrus grandis olarak adlandırılan Pomelo, Hintçe’de “Chakotra”, Sanskritçe’de “Karuna”, Bengalce’de “Batabilebu”, Telugu’da “Pamparapanasa” ve Tamilce’de “Bambilimaas” gibi çeşitli yerel adlarla anılan bir meyvedir. Rutaceae familyasına ait narenciye çeşidinde yer alan bu meyve, benzerleri arasında en büyük meyvedir. Bu yazıda Pomelo meyvesi hakkında genel bilgiler bulunmaktadır.

Pomelo İle Greyfurt Aynı mıdır?

Pomela ve greyfurt benzer dış görünüşlere sahip olsalar da ikisi farklıdır. Pomelo doğal, hibrit olmayan bir narenciyedir, greyfurt ise (Citrus paradisi) aslında bir hibrittir. Greeyfurt portakal (Citrus sinensis) ve pomelo’nun (Citrus) içeren, iki hibrit olmayan narenciye arasındaki genetik geçişin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Pomelo ağacı subtropikal koşullarda büyür ve genellikle yaklaşık 60 cm’lik bir orta yükseklikte tamamen gelişir, ardından hasat edilir ve tohumlar yeniden ekilir. Güney ve Güneydoğu Asya’daki Malezya, Tayland, Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelere özgüdür ve ayrıca Fiji ve Hawaii adalarındaki vahşi bölgelerde filizlenir. Pomelo bitkileri, belirgin yeşil renkte benzersiz kanat benzeri yapraklara sahiptir. Çiçekler beş yapraklı ve belirgin hoş bir kokuya sahip parlak beyazdır; dolayısıyla özleri parfüm yapımında kullanılır.

Pomelo Nedir?

Yaprak ve çiçek özleri, Ayurveda’nın antik Hint tıbbi sisteminde sayısız rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırken, yenilebilir kısım ise pomelo meyvesidir. Pomelo meyveleri, greyfurttan daha büyüktür ve yeşilimsi sarı veya turuncu renkli sert dış kabukları bulunur. Sert dış kabuğun içinde, bir greyfurta kıyasla daha tatlı olan ve aynı zamanda acı olmayan yumuşak etli kısım bulunur.

Pomelo, Asya mutfağında salatalar, çorbalar, erişteler, kızarmış pilav gibi çeşitli standart yemeklerin yanı sıra kek ve puding gibi tatlılarda popüler bir malzemedir. Pomelo suyu vücudun soğumasına yardımcı olan ferahlatıcı bir içecektir ve ayrıca özel bir lezzet katmak için birçok kokteyle yaygın olarak demlenir. Ayrıca pomelo meyvesinin sert dış kabuğu çiğ olarak tüketilmese de marmelat ve reçel yapımında kullanılır.

Pomelo, diyet lifleri, C vitamini faydaları ve demir ve potasyum gibi önemli eser mineraller dahil olmak üzere değerli besinlerde bol miktarda bulunur . Kalori içeriğinde doğal olarak düşük olarak kilo kaybına yardımcı olmak, kalp hastalığı riskini azaltmak ve artritte eklem ağrısını hafifletmek gibi muazzam sağlık yararları sağlar. Ayrıca, pomelo yaprağı yağı kalıntıları Ayurveda’da öksürük, ateş ve hatta kanamalar için etkili bir çare olarak sıklıkla kullanılır.

Pomelo, zamanla test edilmiş sağlık faydalarıyla diyabet, kalp rahatsızlıkları ve kanserler gibi kronik rahatsızlıkları olanların diyetinde düzenli olarak kullanılan, bugün dünya çapında yenen bir meyvedir. Pomelo suyu da canlandırıcı bir yaz içeceği olarak oldukça fazla sayıda kişi tarafından tüketilmektedir. Bu tatlı ve sulu doğa harikasının tüm yıl boyunca yetişmesi ise pomelo meyvesini, onun önemli ve şaşırtıcı sağlık faydalarından yararlanmak isteyen birçok kişi tarafından yenen rutin yemeklerin ayrılmaz bir parçası haline gelmesini sağlamıştır.

Pomelo Besin Değerleri

Pomelo Nedir?Narenciye ailesinin tüm meyvelerine benzer şekilde Pomelo, C vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca kalorisi düşüktür ve vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olurken, yeterli temel diyet lifleri ve proteinleri sağlar. Ayrıca pomelos, metabolizmayı ve hücresel enerji gereksinimlerini düzenlemek için B vitaminlerinin anahtar spektrumunu da sunar.

USDA Besin Veri Tabanı (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) tarafından sağlanan verilere göre, pomelo’nun 100 g başına besin değeri aşağıdadır :

• Enerji 38 kcal
• Karbonhidratlar 9.62 gr
• Diyet lifi 1 gr
• Yağ 0.04 g
• Protein 0.76 gr
• Tiamin (B1) %3
• Riboflavin (B2) %2
• Niasin (B3) %1
• B6 Vitamini %3
• C vitamini %73
• Demir %1
• Magnezyum %2
• Manganez 1%
• Fosfor %2
• Potasyum %5
• Sodyum %0
• Çinko %1

Pomelo, yetişkinlerin günlük ihtiyacı için yeterli miktarda potasyum içeren besinlerden biridir. Bu narenciye meyvelerindeki diğer hayati eser mineraller arasında fosfor, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Yangın Kapısı Çeşitleri
En kötü felaketlerden olan yangınların önlenmesi kolay olmas...
Evde Ses Yalıtımını Arttırmanın Yolları Nelerdir?
Birçok farklı alanda ses kalitesinin sağlanmasını sağlayan s...
Burçların İlginç Takıntılarını Biliyor Musunuz?
Her burcun kendine has özellikleri ve takınları vardır. Siz ...
Uzak Durulması Gereken Gıdalar
Son zamanlarda alkalin diyeti özellikle ünlüler arasında ilg...
Yaşam Süresi Yönetimi ile Hastalıkların Tedavisi Aynı Şey midir?
Yaşam süresi yönetimi, kişinin yaşamını sürdürme prosedürü o...
Konforu Olağanüstü Gösteren Kapitone Tasarımlı Koltuklar
Konforu Olağanüstü Gösteren Kapitone Tasarımlı Koltuklar, Ko...
Sanal Ofis ile Gerçek Ofis Arasındaki Farklar
İstanbul’un gözde semtlerinden birinde ofisinizin olduğunu d...
Robert Frost Kimdir?
Amerikan şairlerden Robert Lee Frost, hayatını özetlediği bi...
Çözüm Odaklı Çilingir Hizmetleri
Çilingir hizmeti kilit sistemleri üzerinden yapılacak olan m...
Işığın Canlılar Üzerindeki Biyolojik Etkileri Nelerdir?
Yeryüzündeki tüm canlı organizmalar, doğrudan veya dolaylı o...
Fit nedir? Derece nedir? Lbs nedir?
Fit Nedir? Bir uzunluk ölçüsü birimi olan fit, feet ya da...
Elmalardaki Doğal Mum Tabakası
Taze meyveler ve sebzeler yüzde 80 ila yüzde 95 su içerir. Y...
Mükemmel Bir Balayı Nasıl Yaşanır?
Bir balayında bir çift için yaz ayları mükemmel bir zamandır...
Minik Yolculuk Sırları
Sürekli karayolu seyahatini tercih eden biriysek yolculuğumu...
Yaşam Süresi Yönetimi Nedir?
İnsanların sağlığını rahatsız eden zorluklardan biri de kron...