Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Öğrencilik hayatımda gençlerin pek çok maddi itirafı doğabilir. Gençler her zaman ailelerinden destek almak yerine bir ise girip çalışmayı tercih edebilir. Bunun yani sıra öğrencilik döneminde bankaların verdiği öğrenci kredi kartları da kurtarıcıdır. Çünkü gençler bu kredi kartlarında alışveriş yaparlar ve sonrasında ailelerinden aldıkları destekle ya da bursları ve kredileri ile bu kartlara ödeme yaparlar. Genellikle konu kredi kartlarının limiti 1000 TL’yi geçmez. Ancak sigortalı olarak herhangi bir iste çalışan öğrenciler için durum farklıdır. Bankalar bu kişileri düzenli geliri olan bir birey olarak düşüneceğinden kredi kartı limitini yüksek tutabilir.

Öğrencilerin merak ettiği diğer bir konu da kredi alıp alamayacaklarıdır. Öğrenciler Kredi Alabilir. Ancak bu krediler daha çok eğitim destek kredisi adı altında verilmektedir. Yani öğrencilerin eğitim hayatımda zorlanmadan öğrenim görebilmeleri için verilen kredilerdir. Hâli hazırda sigortalı bir işte çalışan öğrenciler bu kredileri kendileri başvuru yapmak sureti ile alırken, herhangi bir işi bulunmayan öğrenciler velilerinin onayı ile eğitim destek kredisinden faydalanabilir.

Öğrenciler İhtiyaç Kredisi Alabilir mi?

Bankaların çoğu kredi verirken karşı tarafın kredi notu ile ilgilenir. Yani kredi notu yüksek olan kişilerde genellikle gelir belgesi dahi istenmeden kredi kullandırılır. Öğrenci kredisi kullanmak isteyen kişilerin de kredi notu yüksek olmalıdır. Ancak genellikle bu krediler teknoloji mağazaları aracılığı ile alışveriş kredisi olarak veriliyor ve maksimum 5 bin TL’yi geçmiyor.

Öğrenci Kredisi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Öğrenci kredisini aslında diğer kredilerde ayıran bir özelliği bulunmuyor. Tek fark limit. Yani öğrenci kredisi maksimum 5 bin TL’ye kadar verilirken standart ihtiyaç kredilerinde böyle bir kıstas bulunmuyor. Dolayısıyla öğrenci kredilerinden de standart ihtiyaç kredisinden istenen belgeler talep ediliyor. Bunlar;

  • Öğrenci belgesi ya da kimlik kartı,
  • Nüfus cüzdanı,
  • İkametgâh belgesi,

Adi öğrenci kredisi olmasa da öğrencilerin de faydalandığı pratik krediler için başvuru aşaması daha farklıdır. Ünlü pratik krediler internet bankacılığı üzerinden kullanılan düşük limitli kredilerdir. Bu krediler için de bankalar herhangi bir gelir belgesi talep etmezler. Ancak kişinin kredi notunun yüksek olması beklenir. Dolayısıyla daha ince kredili herhangi bir ürün kullanmış olan kişiler bu kredilere başvuru sağlayabilirler. Eğer daha önceki üründe ödemeler düzenli ise bu ürünün de onaylanmaması için herhangi bir sebep bulunmuyor. Bunun için söz konusu o bankanın internet bankacılığı kullanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Copyright © 2012-2021 KanalBilgi.Com Tüm Hakları Saklıdır.

error: Kopyalanması Yasaktır!