Çevremizdeki En Mikroplu Yerler

Sponsorlu Bağlantılar

Mikroplar yemeklerde, havada, yaşanılan ve kullanılan ortamlarda, kısacası her yerdedir fakat özellikle daha yüksek sayılara ev sahipliği yapan bazı noktalar bulunmaktadır. Mikropların %80’i sadece eller tarafından yayılır, bu nedenle ellerin uygun şekilde yıkanması bakterilerin yayılmasını durdurmanın en iyi yoludur. Tuvaleti kullandıktan sonra, yemekten önce ve sonra ve aralarda birçok kez ellerin yıkanması için herkes elinden gelenin en iyisini yapmalıdır fakat araştırmalar, her 5 kişiden sadece 1’inin ellerini yıkadığını ve yıkayanların sadece %30’unun sabun kullandığını göstermektedir. Bu yazıda el yıkama alışkanlıkları hakkında daha fazla düşünülmesini gerektiren en fazla mikrop içeren yerlere değinilmiştir.

Umumi TuvaletlerÇevremizdeki En Mikroplu Yerler

Klozet kapağı veya tuvalet oturacağı, en kötü suçlu olan 50.000 birim bakteri içeren lavaboya kıyasla sadece 150 birim bakteri içermektedir. Sabunluklar da mikroplarla doludur, bu nedenle eller bu tip yerlere dokunduktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Bir çalışma, erkeklerin yalnızca % 31’inin ve kadınların % 65’inin umumi tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkadığını bulmuştur. Yıkama söz konusu olduğunda musluklar da mikropları barındırma açısından sorunlu yüzeylerdir. Musluklarda klozet oturaklarından daha çok mikrop bulunabilir. Bunun nedeni, çeşmelerin daha az temizlenmesidir. Umumi bir tuvalette eller yıkanırken musluk hafifçe açık bırakılarak bir el havlusu alınıp musluğu kapatmak için kullanılabilir. Su tasarrufu için en iyi yöntem olmasa da mikropları ellerden yıkayıp uzaklaştırdıktan hemen sonra musluğun kapatılması sırasında daha fazlasını almaktan iyidir. Elleri kurutmak için sıcak hava kurutucusu ve kağıt havlu arasında bir seçenek varsa kağıt havlu tercih edilmelidir. Kaçınılması gereken diğer alanlar normalde dokunulan ilk ve son şey olan kapı kollarıdır.

Kapı Kolları, Elektrik Düğmeleri

Mikroplar kaynağından daha uzaklara kolayca ve hızlıca ulaşabilir. Araştırmacılar kapı kollarına, masa üstlerine, tezgahlara virüs örnekleri yerleştirmişler, gün içinde elektrik düğmelerinden cezve kulplarına ve bilgisayarlara kadar bina genelinde 60-100 farklı yüzeyden numune almışlar ve virüslerin 2-4 saat içinde binada yaşayan kişilerin % 40-60’ına bulaştığını bulmuşlardır. Araştırmalar yüzeylerde antibakteriyel mendil kullanmanın bakterilerin yayılmasında azaltmaya yol açtığını göstermiştir. CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi), özellikle tuvalet veya banyo kullanıldıktan sonra, yemek yemeye başlamadan önce, ellerin su ve sabun kullanılarak 20 saniye yıkanmasını önermektedir. Ek olarak alkol bazlı dezenfektanlar kullanılabilir fakat el yıkama yerine geçmemelidir. Tuvalet, banyo ve lavabo yüzeylerinden çok daha kirli olabilen bir başka yüzey de asansör düğmeleridir. Bu düğmeler muhtemelen sık temizlenmez. Asansörü kullanmak yerine sağlık için merdivenleri kullanmak iyi bir seçim olabilir, böylece fazladan egzersiz yapılmış olur. Aksi takdirde düğmeye dirsekle veya bir kalemin ucuyla basmaya çalışılmalı veya düğmelerin kullanımı öncesinde ve sonrasında alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanılmalıdır.

ATM Ekranları ve Paralar

Paralar ve bunları almak için basılan ATM ekranları ve düğmeleri de mikroplarla doludur. Tek bir kağıt para 3.000’e yakın farklı bakteri türünü barındırabilir. Birkaçı dışında çoğu zararsızdır. Grip virüsü zararlı onlardan biridir ve bir kağıt parada 17 gün boyunca yaşayabilir. Kağıt paralara elledikten sonra el dezenfektanı kullanılmalı veya mümkünse eller iyice yıkanmalıdır. Bazı şirketler, mikropların çoğalmasını engelleyecek türde antimikrobiyal dokunmatik ATM ekranları geliştirmeye çalışmaktadır. Bu tip ekranlar geliştirilinceye kadar mümkün olduğunca düğmelere basmak için kalem kullanımına devam edilmeli ve eller dezenfekte edilmelidir.

Telefonlar

Telefonlar klozet kapağından daha çok mikrop içermektedir. Cep telefonları, ofislerdeki masa telefonları veya sabit telefonlar enfeksiyona sebep olabilen bakterileri üzerlerinde barındırabilir. Buna rağmen çoğu kişi kullandığı telefonların ekranlarını temizlememekte ve telefonlarını bir başkasıyla paylaşmaktadır. Bilimsel bir dergi olan “Journal of Applied Microbiology” (Uygulamalı Mikrobiyoloji Dergisi) tarafından virüslerin yaklaşık %30′ unun parmak ucundan cep telefonu ekran camı gibi bir yüzeye aktarılabileceği konusuna dikkat çekilmiştir. Bir kez kullanılıp atılan ekran koruyucuları, mikropların yayılmasını önlemenin bir yolu olabilir. Mikrofiber bezlerle ekranlar temizlenebilir, telefonların temizlenmesinde kullanılabilen bazı ultraviyole ışık dezenfektanları da vardır. Dezenfektan mendiller elektronik cihazlar için önerilmemektedir. Bu ürünler kullanıyorsa telefona zarar vermemek için üreticinin garantisi kontrol edilmeli ve tüm talimatlar izlenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Akraba Evliliğinin Zararları - Çocuk Sahibi Olmak
Akraba evliliği günümüzdee çok fazla gerçekleşmekte olan ve ...
Kan Sulandıran Yiyecekler ve Kan Koyulaşması
Kan sulandıran yiyecekler özellikle kan hastalığı olan kişil...
Epilepsi Hastalığıyla İlgili Önemli Bilgiler
Günümüzde kişisel blogların önemi oldukça arttı. Artık en ön...
Sperm Sayısının Genetik ile İlişkisi
Son zamanlarda, DNA fragmantasyon testleri laboratuvar uygul...
Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme
GDO'lu gıdaların hayatımızda sağlık açısından önemli farklıl...
Akciğer Kanseri Tedavisinde MRNA Aşıları
Moleküler biyolojinin merkezi dogmasının temel adımı, mRNA’n...
Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri
Kadınlarda idrar kaçırma genellikle birkaç çeşide ayrılırken...
Şeker Hastalığı Gözde Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?
Şeker hastalığının en çok zarar verdiği bölgelerden biride g...
Serum Ne Gibi Durumlarda Hangi Kola Takılır?
Hastanede en çok uygulanan tedavi yöntemlerindne biride seru...
Wilms Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Wilms tümörü, esas olarak çocukları etkileyen nadir bir böbr...
Bebeklerde Sitomegalovirüs ve Kızamıkçık Virüsü
Bebeklik döneminde bebekleriniz birçok farklı virüs ve hasta...
Yumurtadan Daha Fazla Proteine Sahip Bazı Yiyecekler
İnsan vücudunda bulunan kasların yanı sıra hormonlar ve enzi...
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir Sorunsalı
Ayak kokusu genç yaşlı, kadın erkek demeden herkesin yaşayab...
Çilin Oluşma Sebepleri Nelerdir?
Çil nadirende olsa toplumumuzda görülen bir durumdur. Çilli ...
Balın Yararları Nelerdir? Bal Neye İyi Gelir?
Balın ne kadar yararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak, neye...