Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının hastalıkla dolu yüzünü gördüğümüz şu günlerde gribal enfeksiyonların kolayca yayılması hepimizin sağlığını tehdit etmektedir. Soğuk algınlığı burun akıntısı eşliğinde devam eden enfeksiyonların akciğere inmesi sonucunda meydana gelen öksürük hayat kalitemizi oldukça düşürmektedir. Bu denenle öksürüğümüzü kesebilmek adına farklı yöntemler denemek çareler aramak isteriz. Öncelikle yapmamız gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekimimizin verdiği bilgiler doğrultusunda hareket etmek olmalıdır. Çünkü rahatsızlığımızın boyutu enfeksiyon değerimiz sadece evde uygulayacağımız doğal yöntemlerle geçirebileceğimiz durumda olmayabilir. Bahsedeceğimiz doğal yöntemleri ise öksürüğümüzün daha kolay geçmesi için, rahatlatıcı birer unsur olarak kullanmalıyız.

Öksürüğü rahatlatan hatta kesen bitki çaylarının hazırlanış formu gayet basit olmakla birlikte kaynamış su içerisinde atacağınız bitki yaprakları (ekinezya,ıhlamur,yeşilçay,kuşburnu vb.) bir süre demlenmesini bekledikten sonra içilerek tüketilebilir. Günde birkaç kez yapacağınız karışımları içmek boğazınızı ve göğsünüzü rahatlatacak içerideki balgamı dışarı atmanızı kolaylaştıracaktır. Şimdi zaten öksürükle mücadele ederken daha fazla yormadan hayatınızı biraz olsun kolaylaştıracak bu çaylardan/karışımlardan örnekler vereceğiz.

Yaseminli Portakal ÇayıÖksürüğe İyi Gelen Kolay Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Dünya üzerindeki en güçlü C vitamini kaynaklarından biri olan portakal aynı zamanda bol miktarda d vitamini de içermektedir. Portakal içeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle akciğer ve karaciğerdeki toksinlerin atılmasını, vücudunuzdaki enfeksiyonun hızla gerilemesini sağlar. Yasemin de metabolizmayı çalıştırırken bir taraftan enerji verir ve akciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hazırlanışı:

1 adet dilimlenmiş portakal, 30 gram yasemin çayı,25 gr dilimlenmiş taze zencefil ve bal kullanarak yapacağınız bu şifa kaynağı çayı tencerede yarım litre kadar suyu kaynatıp suyun altını kapattıktan sonra içerisine dilimlediğiniz portakal, zencefilleri ekleyin 5 dakika demlendikten sonra bal ekleyerek sıcacık içebilirsiniz.

Ayva Yaprağı Çayı

Ayva ve yaprakları yüzyıllardır öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Üst solunum yolları enfeksiyonları ayrıca ishal ve bağırsak enfeksiyonlarına da çok faydalı bir bitki olan ayva yaprağı öksürüğü kısa sürede kesmekte kişide büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Bağışıklığınızın güçlenmesine kısa sürede katkı sağlar.

Hazırlanışı :

Ayvanın yaprak kısımlarını demleyerek içebilirsiniz. Öksürüğü kesmek amaçlı içiyorsanız şeker ilave etmeyiniz. Bunun yerine az miktarda doğal bir bal ilavesi yapabilirsiniz. Kuru yapraklardan yapacağınız çay için 3-5 dakika demleme süresi taze yapraklardan yapacağınız çay için de 10-15 dakika demleme süresi yeterli olacaktır.

Kaynamış klorsuz iyi diye nitelendirdiğiniz bir suyun içerisine ayva yapraklarını atıp yukarıdaki belirttiğimiz süreler eşliğinde bekletin. Daha sonra ayva yaprakları ile birlikte 5-10 dakika kadar tekrar kaynatın. Dilerseniz kaynarken bir iki tane karanfil de atabilirsiniz. Hoş bir koku verir. Biraz dinlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
Ayak kokusu hemen hemen herkesin karşılaşabildiği sorunlarda...
Diş Sağlığının Bağışıklıkla İlgisi Var Mıdır?
Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 tehdidiyle birlikte bağışı...
Nörotik Ekskoriasyon (Deri Yolma) Bozukluğu Nedir?
Zaman zaman derinin kabuk tuttuktan sonra veya darbelere mar...
Varikosel Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?
Varikosel, erkeklerde olan testislerden kalbe giden toplarda...
Koroner Kalp Hastalığını ve Kalp Krizini Önlemenin Yolları
Dünyadaki birçok ülkede ölümlerin büyük bir kısmı kalp krizi...
Havuç Tohumu Yağının Faydaları
Havuç tohumu yağının yararlarını öğrenmeye geçmeden önce hav...
Migren Tedavisinde Faydalı Olabilecek Vitamin, Mineral ve Takviyeler
Migren tedavisinde öncelikli olarak migreni tetikleyen gıda ...
Sedasyon Ne Demek? Sedasyon Etkisi
Sedasyon yeni bir tıp terimi. Son yıllarda çok duyulan bu ka...
Polikistik Over Sendromu Nedenleri?
Polikistik over sendromu daha çok PKOS olarak bilinnen ve bi...
Kanın Koyulaşması Nasıl Geçer?
Kan koyulaşması son yıllarda artan sağlık sorunları arasında...
Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri
Kadınlarda idrar kaçırma genellikle birkaç çeşide ayrılırken...
Gebelerin Çoğu Koronayı Belirtisiz Geçiriyor
Yapılan araştırmalar sonucunda Covid-19 pozitif olarak doğum...
Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?
Sarımsağın yararlarını başka bir makalemizde sizlere sunmuşt...
Her Seferinde Düşük Yapmanın Nedenleri
Bir hamileliğin gerçekleşmesinde, maternal organizmanın embr...
Sarımsak Yutmanın Yararları Nelerdir?
Son dönemde hormonlu yiyeceklerin zararlarından korunmak, sa...