Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının hastalıkla dolu yüzünü gördüğümüz şu günlerde gribal enfeksiyonların kolayca yayılması hepimizin sağlığını tehdit etmektedir. Soğuk algınlığı burun akıntısı eşliğinde devam eden enfeksiyonların akciğere inmesi sonucunda meydana gelen öksürük hayat kalitemizi oldukça düşürmektedir. Bu denenle öksürüğümüzü kesebilmek adına farklı yöntemler denemek çareler aramak isteriz. Öncelikle yapmamız gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekimimizin verdiği bilgiler doğrultusunda hareket etmek olmalıdır. Çünkü rahatsızlığımızın boyutu enfeksiyon değerimiz sadece evde uygulayacağımız doğal yöntemlerle geçirebileceğimiz durumda olmayabilir. Bahsedeceğimiz doğal yöntemleri ise öksürüğümüzün daha kolay geçmesi için, rahatlatıcı birer unsur olarak kullanmalıyız.

Öksürüğü rahatlatan hatta kesen bitki çaylarının hazırlanış formu gayet basit olmakla birlikte kaynamış su içerisinde atacağınız bitki yaprakları (ekinezya,ıhlamur,yeşilçay,kuşburnu vb.) bir süre demlenmesini bekledikten sonra içilerek tüketilebilir. Günde birkaç kez yapacağınız karışımları içmek boğazınızı ve göğsünüzü rahatlatacak içerideki balgamı dışarı atmanızı kolaylaştıracaktır. Şimdi zaten öksürükle mücadele ederken daha fazla yormadan hayatınızı biraz olsun kolaylaştıracak bu çaylardan/karışımlardan örnekler vereceğiz.

Yaseminli Portakal ÇayıÖksürüğe İyi Gelen Kolay Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Dünya üzerindeki en güçlü C vitamini kaynaklarından biri olan portakal aynı zamanda bol miktarda d vitamini de içermektedir. Portakal içeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle akciğer ve karaciğerdeki toksinlerin atılmasını, vücudunuzdaki enfeksiyonun hızla gerilemesini sağlar. Yasemin de metabolizmayı çalıştırırken bir taraftan enerji verir ve akciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hazırlanışı:

1 adet dilimlenmiş portakal, 30 gram yasemin çayı,25 gr dilimlenmiş taze zencefil ve bal kullanarak yapacağınız bu şifa kaynağı çayı tencerede yarım litre kadar suyu kaynatıp suyun altını kapattıktan sonra içerisine dilimlediğiniz portakal, zencefilleri ekleyin 5 dakika demlendikten sonra bal ekleyerek sıcacık içebilirsiniz.

Ayva Yaprağı Çayı

Ayva ve yaprakları yüzyıllardır öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Üst solunum yolları enfeksiyonları ayrıca ishal ve bağırsak enfeksiyonlarına da çok faydalı bir bitki olan ayva yaprağı öksürüğü kısa sürede kesmekte kişide büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Bağışıklığınızın güçlenmesine kısa sürede katkı sağlar.

Hazırlanışı :

Ayvanın yaprak kısımlarını demleyerek içebilirsiniz. Öksürüğü kesmek amaçlı içiyorsanız şeker ilave etmeyiniz. Bunun yerine az miktarda doğal bir bal ilavesi yapabilirsiniz. Kuru yapraklardan yapacağınız çay için 3-5 dakika demleme süresi taze yapraklardan yapacağınız çay için de 10-15 dakika demleme süresi yeterli olacaktır.

Kaynamış klorsuz iyi diye nitelendirdiğiniz bir suyun içerisine ayva yapraklarını atıp yukarıdaki belirttiğimiz süreler eşliğinde bekletin. Daha sonra ayva yaprakları ile birlikte 5-10 dakika kadar tekrar kaynatın. Dilerseniz kaynarken bir iki tane karanfil de atabilirsiniz. Hoş bir koku verir. Biraz dinlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Nörotik Ekskoriasyon (Deri Yolma) Bozukluğu Nedir?
Zaman zaman derinin kabuk tuttuktan sonra veya darbelere mar...
Ostomi (Stoma) Nedir?
Ostomi terimi, vücuttan atıkların atılabilmesi için oluşturu...
Çevremizdeki En Mikroplu Yerler
Mikroplar yemeklerde, havada, yaşanılan ve kullanılan ortaml...
Her Seferinde Düşük Yapmanın Nedenleri
Bir hamileliğin gerçekleşmesinde, maternal organizmanın embr...
Masöz İstanbul Rahatlamanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?
Başınız, boynunuz, sırtınız ve ayaklarınız dahil olmak üzere...
Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?
Uyuşma ve karıncalanma sadece yaşlılarda değil aynı zamanda ...
Büyüme Hormonu Eksikliği ve Kardiyovasküler Sistem
Büyüme hormonunun (BH) sadece metabolik bir hipofiz hormonu ...
Doğru Uyku Kalp Problemlerini Engelliyor
Kalp sorunları günümüzde en çok görülen problemlerin başında...
Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Aşırı Üşüme
Üşümek sürekli olmadığında bir sorun teşkil etmesede, çevren...
Doktor Olmanın Avantajları
Doktorluk mesleği tüm dünyadaki en kutsal mesleklerden birid...
Kemoterapi Tedavisi ve Erkek Doğurganlığı
Kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile öngörülen kanser iyil...
Demans Hastaları için Palyatif Bakım Nedir?
İleri demans, palyatif bakımın gerekli olduğu bir durumdur, ...
Serum Ne Gibi Durumlarda Hangi Kola Takılır?
Hastanede en çok uygulanan tedavi yöntemlerindne biride seru...
Kan Sulandıran Yiyecekler ve Kan Koyulaşması
Kan sulandıran yiyecekler özellikle kan hastalığı olan kişil...
Wilms Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Wilms tümörü, esas olarak çocukları etkileyen nadir bir böbr...