Mevsim Geçişlerine Göre Ruh Sağlığı

Sponsorlu Bağlantılar

Mevsimlere göre farklı ruh hallerine büründüğümüz bilinen bir gerçektir. Fakat mevsimlere ve iklimlere göre ruh sağlığımızdaki bir takım farklılıklara dikkat etmemiz gerekmektedir. Mevsim geçişlerine göre ruh sağlığı her insanda bir miktarda olsa değişkenlik gösterecektir. Eğer bu kalıcı boyutlara ulaşır ve ileri düzeyde psikolojik problemler yaratırsa önlemi alınmalıdır. Bunalım, yaşamama isteği, aşırı isteksizlik, intihar etmeyi istemek vb. sorunlar durumunda derhal psikiyatriste görünülmesi gerekmektedir.

Yakın zamanda yapılan bir anket, gençlerin ve genç yetişkinlerin %75’inin iklim değişikliği nedeniyle gelecekten korktuğunu ortaya koymaktadır. Anksiyete, aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve ciddi duygu durum bozukluklarıyla da bağlantılı olan iklim değişikliğinin zihinsel sağlık üzerindeki etkilerinden yalnızca biridir. Uzmanlar, hem bireysel hem de topluluk düzeyinde dayanıklılık geliştirmenin iklim değişikliğinin ruh sağlığı üzerindeki etkisini azaltmanın anahtarı olacağını belirtmektedirler.

İklim Değişikliğinin Ruh Sağlığı Üzerindeki EtkisiBir gence gelecek için en çok neyi endişelendirdiğini sorulduğunda iklim değişikliğini söylemesi ihtimali yüksektir. Aslında, 16 ila 25 yaşları arasındaki 10.000 kişiye iklim değişikliği konusundaki duygularını soran yakın tarihli bir ankete göre, insanların %75’i geleceğin korkutucu olduğunu düşündüklerini söylemektedirler. Eko-anksiyete; kronik bir çevresel felaket korkusunu tanımlayan bir terimdir ve küresel ısınmanın etkilerinin zihinsel sağlığımıza zarar verme yollarının sadece başlangıcıdır.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin (APA) endişe verici yeni bir raporu, iklim değişikliği ile depresyon ve travma sonrası stres bozukluğundan (PTSD) şizofreniye kadar uzanan ciddi zihinsel sağlık sorunları arasında bağlantılar tespit etmiştir. Bu yazıda iklim değişikliğinin insanların ruh sağlığını nasıl tehlikeye attığı ve bu endişeleri gidermek için uzman tavsiyeleri üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Doğal Afetler ve Hayatta Kalanlarda TSSB

Şiddetli kasırgalar, sel ve orman yangınları gibi aşırı hava olaylarında zaten bir artışa neden olan iklim değişikliği ile birlikte, araştırmacılar bu felaketlerin hayatta kalanlar üzerindeki etkisini inceleme fırsatı bulmuşlardır. TSSB’nin (Travma sonrası stres bozukluğunun) bir doğal afetten sonra en sık bildirilen zihinsel sağlık sonuçlarından biri olduğu belirlenmiştir. Konuyla ilgili örnek: APA raporuna göre, bir Yunan adasının sakinlerinin yaklaşık yarısı, bir orman yangınına maruz kaldıktan sonraki bir ay içinde TSSB yaşamışlardır.

Mesela aracınızın dikiz aynasından yanan bir ateşle evinizden güvenli bir şekilde olabildiğince hızlı uzaklaşmak, evinizin hayatta kalıp kalmayacağından emin olmak, hayatta kalmak için çok travmatik bir olaydır. Ve sonra, evinizin ve tüm kişisel eşyalarınızın ve anılarınızın yok edildiğini öğrenmek, yıkıcı bir kaybın ötesindedir. Bu durum iklim kaynaklı olayların sinir sistemini düzenleme yeteneğinin olumsuz yönde etkiler niteliktedir.

Birçok kişi için sempatik sinir sistemi açık pozisyondadır yani vücudunu aşırı uyarır, sakinleşemez, savaşmaya, uçmaya veya donmaya hazır olmaz durumdadır. Daha da kötüsü, aşırı hava olaylarından kurtulan, evi, işi ve bakım için ödeme gücü olmayan bir kişi TSSB tedavisine erişemeyebilir. Bu nedenle, bazı insanlar 6 ay gibi kısa bir sürede TSSB’den kurtulabilirken, doğal afetlerden etkilenen kişi bu durumu yıllarca veya daha uzun süre yaşayabilir.

İklim Kaynaklı Yüksek Isı ve Duygudurum Bozuklukları

İklim Değişikliğinin Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkisiİklim değişikliğinden kaynaklanan yüksek sıcaklıklar, fiziksel rahatsızlıklardan daha fazlasıdır ve aynı zamanda psikolojik stres kaynaklarıdır. Bir araştırma grubu yaptığı araştırmalar neticesinde, artan ısı ile şizofreni ve vasküler demans dahil olmak üzere rahatsız edici zihinsel sağlık sonuçları arasında bağlantılar olduğunu tespit etmişlerdir. Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent olan Reggie Ferreira’ya göre yapılan çeşitli çalışmalar, sıcaklıktaki artışın yalnızca ruh hali ve kaygı bozukluklarında değişiklikle sonuçlanmadığını, aynı zamanda potansiyel intiharla sonuçlanabileceğini gösterdiği göz belirtmektedir ve bu gerçekten endişe vericidir. Örneğin APA raporu, acil ruh sağlığı hizmetlerinin (intihar girişimi gibi) daha fazla kullanıldığını ve ortalama sıcaklıkta artış olduğunu tespit eden araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Birçok insan için artan sıcaklıklar, stres seviyelerini düşürmeyi daha da zorlaştırabilir ve zihinsel sağlığa daha fazla zarar verebilir. Aşırı sıcaklıklar sabır ve bir kişinin sadece sıcaklıklarını düzenlemekle kalmayıp aynı zamanda ruh hallerini de düzenleme becerisini gerektirir. Ateşinizi ayarlamak mümkün olmadığında, o anda farkındalığı sürdürmek giderek daha zor hale gelir ve bu kaygıyı körükleyebilir. Uzun vadede bu, geleneksel başa çıkma stratejilerinin daha az etkili olmasına yol açabilir ve bireylerin stresi yönetmek için yeni yollar bulmasını gerektirebilir.

İklim Değişikliği Depresyon Riskini Artırıyor mu?

İklim Değişikliğinin Ruh Sağlığı Üzerindeki EtkisiAPA raporuna göre, iklim değişikliği gezegenimizi etkilemeye devam ederken, depresyon seviyelerinde artışlar olacağı beklenmektedir. Yapılan araştırma sonuçları gözden geçirildiğinde, insanlar doğal bir felaketten sağ çıktıklarında, kentsel kirliliğe maruz kaldıklarında veya çevrelerinde istenmeyen değişikliklerle uğraştıklarında depresyonun daha büyük bir risk haline geldiğini göstermektedir. Aşırı hava ve iklim değişikliği olaylarının yaşandığı bölgelerde depresyonda bir artış görmek çok yaygındır. Ayrıca bu olumsuz koşullar işini yitirme gibi diğer kollateral hasara neden olarak depresyon oranlarını artırmak için altyapı oluşturabilir.

Örneğin aşırı hava koşulları nedeniyle birçok kişiyi, aileden birini veya tanınan birini kaybetmek kesinlikle depresyon riskini artıran bir durumdur. Dahası, iklim değişikliği hakkında sadece okumanın depresyona yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu, herkesin (küresel ısınmadan doğrudan etkilendiğini hissetmeyenler dahil) iklim değişikliği devam ettikçe ve haber raporlarında odaklanmaya devam ettikçe zihinsel sağlık riskleriyle karşı karşıya kalabileceği anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?
Her insan mutlaka birkez "Acaba zehirlendim mi?" sorusunu ke...
Düz Taban Nedir? Nasıl İyileşir?
Düz taban sorunu ayağın iç kısmında yer alan ayak kemerinin ...
Nörotik Ekskoriasyon (Deri Yolma) Bozukluğu Nedir?
Zaman zaman derinin kabuk tuttuktan sonra veya darbelere mar...
Doğru Uyku Kalp Problemlerini Engelliyor
Kalp sorunları günümüzde en çok görülen problemlerin başında...
Mandalina Esansiyel Yağı Faydaları
Mandalina esansiyel yağı, cilt bakımında akne, çatlaklar ve ...
Temizliğin Önemi Nedir?
Temizliğin insan bedeni ve insan ruhu için önemli olduğu ger...
Boğaz Pastili Nedir? Evde Doğal Pastil Nasıl Yapılır?
Genel olarak boğaz ağrıları yaşandığı durumlarda doktor veya...
Diş Temizliği Ne Kadar Sürer?
Diş temizliği günlük öz bakım sorumluluklarımızdan biridir. ...
Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri
Kadınlarda idrar kaçırma genellikle birkaç çeşide ayrılırken...
Havuç Tohumu Yağının Faydaları
Havuç tohumu yağının yararlarını öğrenmeye geçmeden önce hav...
Alkol Bağımlılığı Tedavisi Aşamaları
Alkol kullanım dengesizliği veya alkol bağımlılığı tedavisin...
Kalitesiz Terlikler Ağrıya Neden Olabiliyor
Günümüzde birçok insan vücudunda çeşitli ağrılar yaşamaktadı...
Yüzdeki Lekeler için Bitkisel Maske Tarifleri
Sivilce izleri, yara izleri, pütürlü bir görünüm, güneş leke...
Yaşam Kalitesini Tehdit Eden Panik Atak Nasıl Geçer?
Aslına baktığımızda panik atak, hayatta kalma iç güdümüzün b...
Saçların Dökülmesine Neden Olan Saçkıran
Saçkıran, belirtilerini hemen göstermeyen ve yavaş yavaş saç...