Diş Sağlığının Bağışıklıkla İlgisi Var Mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 tehdidiyle birlikte bağışıklığı korumak her zamankinden daha önemlidir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması üzerinde diş sağlığının da rolü bulunmaktadır. Ağızdaki diş eti hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek bakteriler bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Vücudun farklı bir yerinde bir sorun varsa bazen ağızda da belirtiler gösterecektir. Ağız sağlığı ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlantı, ağızda bulunan bakterilerle ilgilidir. Doğal olarak ağızda sağlıklı bakteriler vardır. Ağzın sıcak nemli ortamı nötre yakın pH’ı bakterilerin gelişmesi için mükemmeldir. Ağız bakterileri yanakların içinde, dilde, diş etlerinde ve ağzın diğer bölgelerinde gelişir. Bu bakteriler ağızda gelişebilse de bazen vücudun diğer bölgelerine doğru yol alırlar. Bilim insanları, 24’ten fazla ağız bakterisi türünün vücudun diğer bölgelerindeki hastalıklar ve durumlarla ilişkisi olabileceğini düşünmektedir.

Bakteriler Kana KarışabilirDiş Sağlığı ve Bağışıklıkla Bağlantısı

Dişler her gün fırçalanmazsa veya diş ipi kullanılmazsa yiyecek parçaları kalır, bakterilerin çoğalmasına, kontrolden çıkmasına ve diş etlerinde iltihaplanmaya sebep olur. Bakteri büyümesi kontrolden çıktığında birçok komplikasyon ortaya çıkabilir. Diş çürükleri geliştikçe ve diş etleri çekildikçe veya diş eti iltihabından dolayı kanamaya başladığında bakteriler kan dolaşımına girebilir. Kana girdikten sonra, bu bakteriler bağışıklık sistemini tepkiye, C-reaktif protein veya CRP adı verilen bir maddenin serbest bırakmaya teşvik eder. Başlangıçta bu proteinin varlığı zararlı değildir ancak sürekli salınırsa başka sağlık sorunlarına neden olma riski vardır. Vücudun kendini koruması için sürekli olarak beyaz kan hücreleri üretmesi nedeniyle oral bakteriler ve enfeksiyonla savaşmak için bu sürekli gerginlik vücutta kronik iltihaplanmaya (sürekli düşük düzeyde) yol açabilir. Vücut beyaz kan hücreleri göndermeye ve enfeksiyonla savaşmaya devam ettiği için bağışıklık sistemi tükenir ve kişiyi hem kısa süreli hem de kronik hastalığa yatkın hale getirir. Bakteriler, kontrol edilmezse solunum sistemine de bulaşabilir.

Diş Sağlığı ve Bağışıklık

Bağışıklık sistemi vücudun her yerine bağlıdır. Vücudu istila eden herhangi bir bakteriye saldırmak ve onu öldürmek bağışıklık sisteminin görevidir. Bakteriler ağızda aşırı çoğaldığında, vücudun bağışıklık sistemi tepki verecektir. Bağışıklık sistemi, yabancı bulaşıcı organizmalara, mikroplara, alerjenlere ve daha fazlasına karşı korumaya yardımcı olmak için vücudun yerleşik savunma sistemidir. Pek çok insan, bağışıklık sisteminin bulunduğu belirli bir bölge olduğunu düşünür ancak aslında bu, vücudun her yerine giden birçok hücre, organ, protein ve dokudan oluşan bir sistemdir. Vücudun farklı bölgelerinde kesikler veya yaralar açıldığında vücut enfeksiyonlarla bu sistemle savaşabilir. Diş eti iltihabı ve periodontal hastalık, aşırı bakteri bolluğundan kaynaklanan iltihaplı hastalıklardır.

Bakterilerden gelen iltihaplanma, bağışıklık sistemine harekete geçmesi için sinyal verir. Bu inflamatuar bakteriler bağışıklık sisteminin düşmanıdır ve bağışıklık sisteminin mikrop öldürme tepkisini bozmak için yorulmadan çalışırlar. Bağışıklık sisteminin dikkatinin ağza odaklaması gerektiğinde, iltihaplanma ve enfeksiyonların meydana geldiği vücudun diğer bölümlerini gözden kaçırır. Bu durum bağışıklık sisteminin vücudun diğer bölgelerindeki istilacı bakterilere saldırmasını engelleyerek daha fazla iltihaplanmaya katkıda bulunur. Başka sağlık koşullarına sahip olmak sürecin şiddetini artırarak hastalığın vücudu ele geçirmesine neden olur. Bol bol dinlenmenin, uygun beslenmenin ve egzersiz yapmanın hastalıklarla mücadelede ve bağışıklık sistemini güçlü tutmada rol oynayabileceği bilinmektedir ancak dişlere ve diş etlerine iyi bakmak da bağışıklığı artırabilir. Daha iyi ağız sağlığına sahip olunursa, daha iyi bir genel sağlığa ve daha az hastalığa ya da soruna sahip olunması beklenebilir.

Otoimmün Hastalıklar ve Ağız SağlığıDiş Sağlığı ve Bağışıklıkla Bağlantısı

İmmünoloji dernekleri ağız bakterilerinden kaynaklanan hastalık ve bozuklukların, özellikle çürüklerin, diş eti hastalıklarının ve ağız kokusunun yaygın olduğunu açıklamaktadır. Otoimmün hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar gibi daha ciddi hastalıklar da kötü ağız sağlığına bağlanabilir. Ağızdaki bakterileri ağızda sağlıklı seviyelerde tutmak bağışıklığı da koruyabilir, böylece soğuk algınlığı, grip gibi yaygın hastalıklarla daha iyi mücadele edilebilir. Bağışıklık sisteminin bakteriler, virüsler ve daha fazlasıyla savaşmaya yardımcı olması kişilerin hiç hastalanmayacağı anlamına gelmemektedir. Aslında, genellikle kişi bir kez hastalanır ve vücudu bu hastalığa karşı bir direnç geliştirir, böylece bağışıklık kazanılır. Bununla birlikte, vücudun mücadele etmeye çalıştığı otoimmün hastalıklar ağız sağlığını bozabilir, ağız sorunlarına neden olabilir. Ağız sağlığını etkileyen otoimmün hastalıkların (yaklaşık 80’den fazladır) bazıları şunlardır:

Sjogren Sendromu: Bu sendrom tükürük bezlerin işlevini etkiler ve bu da ağız kuruluğunun bir nedeni olabilir. Tükürüğün daha az üretimi ve ağızda kuruma ağızda kronik kokuya, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Dişlere mineralleri geri kazandırmak, plakları ve yiyecekleri yıkamak için ağızda bol miktarda tükürüğün olması gerekir.

Crohn Hastalığı: Bu hastalık diş eti şişmesine, ağızda ülserlere ve dudak şişmesine neden olabilir. Hastalar bu durumu takip etmezlerse yeme ve yutmayla ilgili sorunlar yaşayabilir.
Skleroderma ve daha fazlası: Bu bağışıklık sistemi hastalığı ve Haşimoto hastalığı gibi diğerleri şişmeye ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Randevu Alma
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinin web sitesi bulunmaktad...
Soğuk Hangi Sebeple Dişimizi Acıtır?
Hasarlı veya hassas bir dişle soğuk bir şeyi ısırmak, özelli...
Migren Tedavisinde Faydalı Olabilecek Vitamin, Mineral ve Takviyeler
Migren tedavisinde öncelikli olarak migreni tetikleyen gıda ...
Boyun Fıtığı Nedir? Boyun Fıtığı Tedavisi
Türk toplumunda en çok yaşanan sağlık sorunlarından biride b...
Nörotik Ekskoriasyon (Deri Yolma) Bozukluğu Nedir?
Zaman zaman derinin kabuk tuttuktan sonra veya darbelere mar...
Yumurtadan Daha Fazla Proteine Sahip Bazı Yiyecekler
İnsan vücudunda bulunan kasların yanı sıra hormonlar ve enzi...
Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bulaşık makinesi almaya karar verdiyseniz yada eski bulaşık ...
Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?
Uyuşma ve karıncalanma sadece yaşlılarda değil aynı zamanda ...
Wilms Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Wilms tümörü, esas olarak çocukları etkileyen nadir bir böbr...
Sarımsak Yutmanın Yararlarının Yanı Sıra Zararları
Sarımsak Yutmanın halk arasında her zaman faydalı olduğu bel...
Kulak Zarı Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kulaklarımız bizim için hayati önem taşır, onlarla dünyadaki...
Hamilelik Cildi Nasıl Etkiler?
Hamilelik, hayatları boyunca yaşadıkları tüm kadınlar için e...
Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?
Son yıllarda kozmetik sektörü kapsamında üretilen birbirinde...
Sudaki Mikroplastik (MPP) Problemleri
Mikroplastikler kesinlikle büyük bir sorundur ve ciddi tedav...
Doktor Olmanın Avantajları
Doktorluk mesleği tüm dünyadaki en kutsal mesleklerden birid...