En İyi Stres Azaltma Teknikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Stres kaygıya yol açabilir ve elbette ne birinin ne de diğerinin hayatımızda olmasını istemiyoruz. Bu nedenle, onlardan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. Çoğu zaman nereden başlayacağımızı bilmediğimiz doğrudur ve bu biraz yardım gerektirir. Bu yazımızda stresi azaltmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler göstereceğiz.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek stresi azaltmanın yöntemlerinden biridir. Bazen, çok temel bir gerçek olmasına rağmen beslenmenin zihinle ilişkisini unutuyoruz. Çünkü iyi bir diyet ile stresi azaltabiliriz. Diyetten kasıt yemek yemeyi bırakın değil elbette. Diyetten kasıt sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sebze, meyve, et, balık gibi protein ve karbonhidratların da yer aldığı bir dengeli beslenmeden bahsediyoruz. Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa kendinizi uzman ellerine bırakmanızı tavsiye ederiz.

Her Gün Egzersiz Yapın

Fazla zamanınız olmasa bile her gün egzersiz yapmalısınız. Çünkü bununla birlikte, biriktirdiğiniz tüm bu baskıları stres şeklinde ortadan kaldıracaksınız. Aynı zamanda gerçekten önemli olan kardiyovasküler ve solunum fonksiyonlarını da iyileştireceksiniz. Endorfinleri artırarak kendimizi çok daha iyi, daha fazla enerji ve daha fazla ruhla hissedeceğiz. Bu da olayları farklı görmemizi sağlayan daha olumlu bir vizyona dönüşüyor ve ihtiyacımız olan da bu.

Nefes Kontrolü

Fiziksel egzersizin kendisine ek olarak, nefes alma tekniklerini de aklımızda tutmalıyız. Çünkü doğru nefes alarak stresi her zaman uzak tutabiliriz. Yatağa gittiğinizde başlayabilirsiniz çünkü bu, ortamınızın daha sakin olacağı bir dönem olacaktır. Yatakta uzanırsınız ve derin nefesler almaya başlarsınız, nefes alırken karnınızı şişirirsiniz ve nefes verirken tüm havayı yavaş yavaş serbest bırakırız. Birkaç kez tekrar ve sonra saymaya başlıyoruz. Yani aynı yöntemi uyguluyoruz ama havayı bıraktığımızda bunu iki kez yapıyoruz, sonra üç kez ve 10’a kadar veya siz uyuyana kadar.

Şimdiki Zamanda YaşaEn İyi Stres Azaltma Teknikleri

Geçmişi ve her şeyden önce geleceği düşünme eğilimindeyiz. Evet bu kaçınılmaz ama stresi azaltmak istediğimizde bunu kontrol altına almalıyız. Bu nedenle, şimdiyi yaşamanız, önünüzdekileri düzenlemeniz, ancak ne olacağı konusunda fazla endişelenmemeniz tavsiye edilir. Çünkü o geldiğinde, harekete geçmek ve düşünmek için zamanımız olacak. Neden kendimizin önüne geçiyoruz? Yani bugüne odaklandığımızda ve her geçen gün daha çok keyif aldığımızda, olaylara daha olumlu bir şekilde baktığımızda, strese kapı aralıyoruz ama dışarı çıkması için.

Olumsuz Düşünceyi Tespit Edin ve Ortadan Kaldırın

Kulağa çok kolay gelse de, her zaman öyle değil. Olumsuz düşünceler, korku üretmemize ve bunun sonucunda kaygı duymamıza neden olan şeydir. Bu nedenle aklımıza geldiklerinde bunlara dikkat etmemeliyiz. Dahası, yaptığımız aktiviteyi bir başkasıyla değiştirmek için durdurmaya çalışırız ya da en sevdiğimiz şarkıyı mırıldanmaya bile başlarız. Bize hiçbir faydası olmayan o olumsuzluğu kırma yöntemleridir. Onlara boyun eğmediğimiz ve başka konulara odaklandığımız zaman onlar da peşimizi bırakmaz.

Hayır Demek, Stresi Azaltmak için de Sağlıklıdır

Stresi azaltmak için gerektiğinde de hayır demeliyiz. Bazen korkudan ya da kimseye devretmek istemediğimiz için sırtımızda büyük bir yük ile devam ediyoruz: iş, ev, aile ve çok daha fazlası stresin hayatınıza girmesine neden olabilir. böylece ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yardım isteyin, bu hem ilişkilerinize hem de kendi sağlığınıza fayda sağlayacak bir şeydir. Şunu unutmayın: ‘Bir çözümünüz varsa endişelenmeyin, yoksa da endişelenmeyin’.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Kanın Koyulaşması Nasıl Geçer?
Kan koyulaşması son yıllarda artan sağlık sorunları arasında...
Polikistik Over Sendromu Nedenleri?
Polikistik over sendromu daha çok PKOS olarak bilinnen ve bi...
Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme
GDO'lu gıdaların hayatımızda sağlık açısından önemli farklıl...
Kemoterapi Tedavisi ve Erkek Doğurganlığı
Kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile öngörülen kanser iyil...
Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavi Şekilleri
Miyom Nedir? Miyom, rahimde meydana gelen dokularda oluşa...
Stereotip (Klişe) Tehdit Nedir, Kişinin Yaşamına Etkileri Nelerdir?
Stereotip tehdidi, bir kişinin bir grubun üyelerinin kendisi...
İshale Ne İyi Gelir?
Bazı formüller zor zamanlarda hayat kurtarır. İshal geçiren ...
Apse Neden Olur? Tedavisi
Vücudun detaylı yerlerinde irin birikmesi neticesi meydana g...
Ayak Ağrıları Neden Olur? Nasıl Geçer?
Vücudumuzun en önemli parçası olan ayakların iyi şekilde kor...
Boyun Fıtığı Nedir? Boyun Fıtığı Tedavisi
Türk toplumunda en çok yaşanan sağlık sorunlarından biride b...
Muzun Yararları ve Vitaminleri
Muz hemen herkesin severek yediği meyvelerden biri olmakla b...
Doğru Uyku Kalp Problemlerini Engelliyor
Kalp sorunları günümüzde en çok görülen problemlerin başında...
Diş Temizliği Ne Kadar Sürer?
Diş temizliği günlük öz bakım sorumluluklarımızdan biridir. ...
Böbrek Yetmezliği Belirtileri
Böbrek hastalıklarından böbrek yetmezliği kişinin tüm hayatı...
Şeker Hastalığı Gözde Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?
Şeker hastalığının en çok zarar verdiği bölgelerden biride g...