En İyi Stres Azaltma Teknikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Stres kaygıya yol açabilir ve elbette ne birinin ne de diğerinin hayatımızda olmasını istemiyoruz. Bu nedenle, onlardan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. Çoğu zaman nereden başlayacağımızı bilmediğimiz doğrudur ve bu biraz yardım gerektirir. Bu yazımızda stresi azaltmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler göstereceğiz.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek stresi azaltmanın yöntemlerinden biridir. Bazen, çok temel bir gerçek olmasına rağmen beslenmenin zihinle ilişkisini unutuyoruz. Çünkü iyi bir diyet ile stresi azaltabiliriz. Diyetten kasıt yemek yemeyi bırakın değil elbette. Diyetten kasıt sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sebze, meyve, et, balık gibi protein ve karbonhidratların da yer aldığı bir dengeli beslenmeden bahsediyoruz. Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa kendinizi uzman ellerine bırakmanızı tavsiye ederiz.

Her Gün Egzersiz Yapın

Fazla zamanınız olmasa bile her gün egzersiz yapmalısınız. Çünkü bununla birlikte, biriktirdiğiniz tüm bu baskıları stres şeklinde ortadan kaldıracaksınız. Aynı zamanda gerçekten önemli olan kardiyovasküler ve solunum fonksiyonlarını da iyileştireceksiniz. Endorfinleri artırarak kendimizi çok daha iyi, daha fazla enerji ve daha fazla ruhla hissedeceğiz. Bu da olayları farklı görmemizi sağlayan daha olumlu bir vizyona dönüşüyor ve ihtiyacımız olan da bu.

Nefes Kontrolü

Fiziksel egzersizin kendisine ek olarak, nefes alma tekniklerini de aklımızda tutmalıyız. Çünkü doğru nefes alarak stresi her zaman uzak tutabiliriz. Yatağa gittiğinizde başlayabilirsiniz çünkü bu, ortamınızın daha sakin olacağı bir dönem olacaktır. Yatakta uzanırsınız ve derin nefesler almaya başlarsınız, nefes alırken karnınızı şişirirsiniz ve nefes verirken tüm havayı yavaş yavaş serbest bırakırız. Birkaç kez tekrar ve sonra saymaya başlıyoruz. Yani aynı yöntemi uyguluyoruz ama havayı bıraktığımızda bunu iki kez yapıyoruz, sonra üç kez ve 10’a kadar veya siz uyuyana kadar.

Şimdiki Zamanda YaşaEn İyi Stres Azaltma Teknikleri

Geçmişi ve her şeyden önce geleceği düşünme eğilimindeyiz. Evet bu kaçınılmaz ama stresi azaltmak istediğimizde bunu kontrol altına almalıyız. Bu nedenle, şimdiyi yaşamanız, önünüzdekileri düzenlemeniz, ancak ne olacağı konusunda fazla endişelenmemeniz tavsiye edilir. Çünkü o geldiğinde, harekete geçmek ve düşünmek için zamanımız olacak. Neden kendimizin önüne geçiyoruz? Yani bugüne odaklandığımızda ve her geçen gün daha çok keyif aldığımızda, olaylara daha olumlu bir şekilde baktığımızda, strese kapı aralıyoruz ama dışarı çıkması için.

Olumsuz Düşünceyi Tespit Edin ve Ortadan Kaldırın

Kulağa çok kolay gelse de, her zaman öyle değil. Olumsuz düşünceler, korku üretmemize ve bunun sonucunda kaygı duymamıza neden olan şeydir. Bu nedenle aklımıza geldiklerinde bunlara dikkat etmemeliyiz. Dahası, yaptığımız aktiviteyi bir başkasıyla değiştirmek için durdurmaya çalışırız ya da en sevdiğimiz şarkıyı mırıldanmaya bile başlarız. Bize hiçbir faydası olmayan o olumsuzluğu kırma yöntemleridir. Onlara boyun eğmediğimiz ve başka konulara odaklandığımız zaman onlar da peşimizi bırakmaz.

Hayır Demek, Stresi Azaltmak için de Sağlıklıdır

Stresi azaltmak için gerektiğinde de hayır demeliyiz. Bazen korkudan ya da kimseye devretmek istemediğimiz için sırtımızda büyük bir yük ile devam ediyoruz: iş, ev, aile ve çok daha fazlası stresin hayatınıza girmesine neden olabilir. böylece ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yardım isteyin, bu hem ilişkilerinize hem de kendi sağlığınıza fayda sağlayacak bir şeydir. Şunu unutmayın: ‘Bir çözümünüz varsa endişelenmeyin, yoksa da endişelenmeyin’.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Bebeklerde Sitomegalovirüs ve Kızamıkçık Virüsü
Bebeklik döneminde bebekleriniz birçok farklı virüs ve hasta...
Kan Sulandıran Yiyecekler ve Kan Koyulaşması
Kan sulandıran yiyecekler özellikle kan hastalığı olan kişil...
Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Aşırı Üşüme
Üşümek sürekli olmadığında bir sorun teşkil etmesede, çevren...
Göz Seyirmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz seyirmesi hayatın herhangi bir döneminde karşılaşabilece...
Nörotik Ekskoriasyon (Deri Yolma) Bozukluğu Nedir?
Zaman zaman derinin kabuk tuttuktan sonra veya darbelere mar...
Yanak ve Yüz Dolgusu Sağlıklı Mıdır?
Dudaklarınızın kalınlığını beğenmiyor ve ince buluyorsanız, ...
Sıcaklık Artışının Vücuttaki Etkileri Nelerdir?
Bazıları sıcaktan hoşlanabilir ancak sıcak hava dalgaları ve...
Saçların Dökülmesine Neden Olan Saçkıran
Saçkıran, belirtilerini hemen göstermeyen ve yavaş yavaş saç...
Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?
Her insan mutlaka birkez "Acaba zehirlendim mi?" sorusunu ke...
Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?
Doğurganlık çağındaki birçok kadının adet gecikmelerinde ken...
Kalitesiz Terlikler Ağrıya Neden Olabiliyor
Günümüzde birçok insan vücudunda çeşitli ağrılar yaşamaktadı...
STEROID NEDIR?
Beklometazon dipropiyonat adı altında daha tanıdık BecotideB...
Koroner Kalp Hastalığını ve Kalp Krizini Önlemenin Yolları
Dünyadaki birçok ülkede ölümlerin büyük bir kısmı kalp krizi...
Mevsim Geçişlerine Göre Ruh Sağlığı
Mevsimlere göre farklı ruh hallerine büründüğümüz bilinen bi...
Sudaki Mikroplastik (MPP) Problemleri
Mikroplastikler kesinlikle büyük bir sorundur ve ciddi tedav...