Sperm Sayısının Genetik ile İlişkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanlarda, DNA fragmantasyon testleri laboratuvar uygulamasına yaygın bir şekilde dahil edilmiştir. Erkek gametlerin döllenme süreçlerine, embriyo kalitesine ve erken gebelik evrelerinde bile embriyo gelişimine büyük katkısı olduğundan, DNA bütünlüğü ve sperm kalıtsal bilgileri yavrular için çok önemlidir. Sperm, erken embriyo gelişimi döneminde aktif olan proteinler için kodlanmış yaklaşık 3000 farklı türde mRNA içerir. Ayrıca henüz bilinmeyen ve oositte eşdeğeri olmayan başkaları da vardır.

Sperm Seçimi

ICSI’nin rutin prosedür olarak kullanılmaya başlanmasından bu yana, tek bir sperm hücresinin enjekte edilmesi gerektiğinden, sperm konsantrasyonu ve hareketliliği artık çok önemli olmadığından, standart semen analizinin önemi ihmal edilmiştir. Bir Hoffman modülasyon kontrast mikroskobu altında standart ICSI prosedürü veya büyütme × 400’de Nomarski optiği yapıldığında, sperm başının (boyut ve şekil) orta parçası ve kuyruğunun görselleştirilmesi ve değerlendirilmesi mümkündür, ancak ayrıntılı ultrastrüktürel morfoloji incelemesi sınırlıdır.

Geleneksel ICSI uygulandığında, morfolojik olarak normal spermi ayrıntılı yapısal portresine dayanarak değerlendirmek ve seçmek zor olacaktır. Vakuolizasyon, membran invajinasyonları, orta parça kalınlığı veya deformite, vb. Sperm başındaki yüksek vakuolizasyonun ilişkili olup olmadığı tartışmalıdır daha yüksek DNA fragmantasyonu ve anöploidi oranı ile embriyo kalitesi ve implantasyon sonrası gelişim üzerinde olumsuz etkilere ve erken gebelik evrelerinde daha yüksek gebelik kaybı sıklığına sahip olabilir. Yine de, bazı çiftler için ayrıntılı sperm incelemesi öncesinde ICSI tercih edilir.

İntrasitoplazmik morfolojik olarak seçilmiş sperm enjeksiyonu (IMSI), sperm morfolojisi değerlendirmesinin temel taşıdır. Hareketli sperm organel morfolojisinin (MSOME) incelenmesine dayanan IMSI, intrasitoplazmik enjeksiyon için hareketli ve morfolojik olarak normal spermlerin seçiminde kullanılan tek gerçek zamanlı, boyanmamış yöntemdir. IMSI ilk olarak Baratoov ve diğerleri tarafından tanıtılmıştır. MSOME seçimi, Diferansiyel parazit kontrastlı ters ışık yayan mikroskop veya Nomarski diferansiyel parazit kontrast optikleri ve x 6600 ila × 13.000 arasında değişen yüksek büyütme oranlarında dijital kamera altında yapılır. MSOME kriterleri kullanılarak hareketli sperm fraksiyonu ve her bir hücre malformasyonu, akrozom, akrozom sonrası lamina, boyun, mitokondri, kuyruk ve çekirdekten oluşan altı organelin morfolojik durumuna göre değerlendirilir. İncelenen örneklerdeki spermatozoanın sadece % 33’ü bu kriterlere göre morfolojik olarak normal görünmektedir.

Her alan için tanımlanan kusurlar şunlardır:
• Akrozomal alan – eksik, kısmi veya veziküle;
• Post-akrozomal lamina – yok veya veziküle;
• Boyun – abaksiyal, sitoplazmik damlacık.
• Mitokondri – eksiklik, kısmi, düzensizlik;
• Kuyruk – eksik, kıvrımlı, kırık, çok, kısa;
• Çekirdek – küçük veya büyük oval, dar, geniş veya kısa, bölgesel bozukluk, vakuoller nükleer alanın% 4’ünden fazlasını kaplar. Bununla birlikte, hareketli spermlerin değerlendirilmesi çeşitli bilim adamları tarafından farklı şekillerde belirlenebilir.

Sperm Sayısının Genetik ile İlişkisiYüksek büyütme altında hareketli spermatozoanın gerçek zamanlı olarak gözlemlenmesinde en önemli olan şey, sperm hücresinin başındaki sayı, boyut ve lokasyondaki vakuollerin varlığının değerlendirilmesidir. Vakuollerin kesin kaynağı hala bilinmemektedir, ancak farklı hipotezler bunların sperm olgunlaşması sırasında spermatogenezin erken aşamalarından kaynaklandığını ve vakuol alanı nedeniyle sayılarının arttığını ileri sürmektedir. Diğer çalışmalar, spermatozoada vakuol oluşumunun inkübasyon ve ejakülasyondan sonraki kapasititasyon döneminde başladığını düşündürmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Epilepsi Hastalığıyla İlgili Önemli Bilgiler
Günümüzde kişisel blogların önemi oldukça arttı. Artık en ön...
Kanın Koyulaşması Nasıl Geçer?
Kan koyulaşması son yıllarda artan sağlık sorunları arasında...
Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer?
Baş ağrısı her insanın belli başlı dönemlerde karşılaşabilec...
Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?
Uyuşma ve karıncalanma sadece yaşlılarda değil aynı zamanda ...
Sütü Yetersiz Annelerin Yaşadığı Psikolojik Durum
Anne olmak, oldukça büyüleyici olduğu kadar başlarda zor geç...
Pap Smear Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rahim ağzı kanseri rahmin alt kısmındaki hücrelerde gelişen ...
İnsan Beyni Eksiltici Değişiklikleri Neden Gözden Kaçırır?
Beynimiz neden çıkartma, eksiltme, sadeleşme yoluyla gelişme...
Leke Tedavisi Mümkün Mü?
Güneş herkes için yaşam kaynağıdır. Antibakteriyel etkisi, D...
Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?
Son yıllarda kozmetik sektörü kapsamında üretilen birbirinde...
STEROID NEDIR?
Beklometazon dipropiyonat adı altında daha tanıdık BecotideB...
Maden Suyunun Cilde Yararları Nelerdir?
Maden suyunun faydalarını bilmeyen hemen hemen yok gibi. Fak...
Alyadent Diş Hekimi Hizmeti
Sincan diş sağlıklı hizmet için var olan Alyadent özel diş k...
MYOM Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?
Myom, bir tür rahimde meydana gelen güzel huylu tümördür. Ha...
Mevsim Geçişlerine Göre Ruh Sağlığı
Mevsimlere göre farklı ruh hallerine büründüğümüz bilinen bi...
Balın Yararları Nelerdir? Bal Neye İyi Gelir?
Balın ne kadar yararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak, neye...