Montignac Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Fransız diyeti” olarak da adlandırılan Montignac diyeti son dönemlerde popülaritesi artan bir beslenme düzeni. Özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin yoğun araştırmalarına takılan bu diyet, damak tadından ödün vermek istemeyenler için alternatif bir çıkış yolu.

Ayrıca günümüze pek çok farklı diyet web sayfalarında boy gösteriyor. Bu diyet kendine has avantajları ile adından sıkça söz ettirmeyi başarmış bir durumda gibi görünüyor. En azından benim gibi kilo vermek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Montignac diyeti; bilinçsiz ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan fazla kilolarla savaşan bir beslenme düzeni. Peki, özellikle kısa dönemde kilo vermek isteyenlerin ilgi odağındaki bu Fransız diyeti hakkında siz ne kadar bilgi sahibisiniz? Eğer siz de onlarca diyet deneyen ve istediği başarılı sonuçları alamayanlardansanız Montignac beslenme düzeni hakkındaki bu yazımıza bir göz atmalısınız…

Montignac Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Montignac diyeti; kısaca Fransız kökenli bir beslenme düzenidir. Şok diyetlerin karşıtı bir beslenme düzeni olarak dikkat çeker. Nitekim farklı görüşlerde olan beslenme uzmanlarının buluştuğu ortak bir nokta vardır. Bu da; şok diyetlerin çok da sağlıklı olmadığıdır. İşte bu diyet bu sağlıklı diyet kriterini karşılar.

Söz konusu bu beslenme düzeni ilk olarak Fransız diyetisyen Michel Montignac tarafından ortaya atılmıştır. Temel prensip olarak diğer beslenme düzenlerinin aksine herhangi bir kalori kısıtlama getirmez. Bunun yerine glisemik indeksi düşük olan besinleri, yemek listenizden çıkartır. Ardından ise diğer tüm besinlerin alınmasına izin verir. İşte bu özelliği ile karbonhidratı kısıtlayan beslenme düzenlerinde zorlananların kilo verme çabasını kolaylaştırır.

Montignac diyeti ayrıca uzun süreli kilo vermeyi sağlaması ile kalp sağlığını destekleyen bir beslenme düzenidir. Dolayısıyla bu diyeti yapanların kalp, kan şekeri ve farklı hastalık gelişme riski pek yoktur. Ayrıca kötü beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini hedeflemesi ile de ideal kilonun korunmasını sürdürülebilir kılar. Ancak başarılı sonuçlar almak için prensip olarak öğün atlanmaması çok önemlidir.

Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo vermek isteyen herkes için uygun olan Montignac diyeti istikrarlı olmayı ve kalıcı kilo vermeyi hedefleyen bir beslenme düzeni olarak dikkatleri çeker. Ayrıca yukarıda da değindiğimiz gibi kalori kısıtlamasına gitmeyen bu diyet 2 aşama ile yapılmaktadır. Kötü beslenme alışkanlıklarının değiştirildiği birinci aşama da temel prensiplerden biri güçlü bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeğiyle beslenmedir.

İkinci aşama ise verilen kilonun korunmasına odaklanmaktadır. Bu aşama da ise düşük kalorili besinler tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda doymuş yağlardan ve doğal olmayan işlenmiş besinlerden bu dönemde kaçınılması da şarttır. Bunun yanında diyeti uygularken öğün atlamamaya özel hassasiyet gösterilmesi gerekir. Ayrıca istikrarlı olunması da şarttır. Ayrıca miktar açısından da bir kısıtlama yapılmasına gerek yoktur. İşte herkes tarafından yapılması rahat bir diyet olma özelliğini de buradan almaktadır.

Montignac Diyeti Zayıflatır mı?

Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi öncelikli kılan Montignac diyeti prensiplerine doğru bir şekilde riayet edildiği takdirde kilo vermek mümkündür. Verilecek olan kilo miktarı, fazla kilo sorunu olan kişinin fizyolojik yapısına, yaşına ve aldığı besinlere göre değişir. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse 2 ayda 8 kilo kadar vermek mümkündür şeklinde ifade edilebiliriz. Bunun yanında ikinci aşama prensiplerine uyulduğunda ise kilo kontrolünüzü rahatlıkla sağlanabilirsiniz.

Montignac diyeti fazla kiloları vermeye yardım etmesi yanında sağlık yararları ile de avantajlı bir beslenme düzenidir. Sunduğu avantajları sıralamak gerekirse;

• Tek tip beslenmenin önüne geçer. Dolayısıyla sağlıklı olarak kilo vermeyi sağlar.
• Kalp dostudur ve diyabete iyi gelir.
• Kan basıncının daha sağlıklı düzeylerde seyretmesine yardımcı olur.
• Bu diyeti yapan kişiler daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirir.
• İstikrarlı kilo verme ve ideal korumaya teşvik eder. Dolayıyla bir döneme odaklanmaz. Kilo verme de ve sağlıkta kalıcı çözümler sunar.
• Yiyecek kısıtlaması yapmadığı için kişinin daha rahat diyet yapmasını sağlar.

Vücudumuzun tüm besinlere ihtiyacı vardır. Besin kısıtlamasına gitmeyen bu diyeti yapanlarda ise dolayısıyla herhangi bir besin eksikliğinden kaynaklı sorun oluşma riski yoktur.

Montignac Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Şayet Montignac diyeti yapmaya karar verdiyseniz glisemik indeksi 35 ve altında olan besinleri tüketmeniz gerekir. Kilo verilen birinci aşama bu besinleri alarak diyet yapma çabalarınızı başarıya taşıyabilirsiniz. Dolayısıyla ideal kiloyu yakalayabilirken daha sağlıklı yarınlara sahip olabilirsiniz. Glisemik indeksi düşük besinlere örnek vermek gerekirse;

• Elma ve prtakal suyu,
• Mısır, bezelye ve havuç gibi sebzeler,
• Soya fasulyesi, börüce, barbunya, nohut, kuru fasulye ve mercimek gibi baklagiller,
• Spagetti, şehriye, irmik ve pirinç,
• Yulaflı bisküvi, börek, sade kek ve çavdar ekmeği,
• Grayfurt, kayısı, armut, erik, şeftali, portakal, kivi, üzüm, kiraz ve elma gibi meyveler.
• Bu diyetin ayrılmaz parçaları arasında kırmızı şarap, peynir ve çikolata gibi besinler vardır.

Bu besinler haricinde glisemik indeksi yüksek besinleri tanımanızda da yarar vardır. Çünkü beslenme düzeninizden bunları çıkartmanız gerekir. Bu besinleri sıralamamız gerekirse;

• Bakla,
• Şeker,
• Kabuklu haşlanmış patates,
• Pancar,
• Reçel,
• Karpuz,
• Balkabağı,
• Beyaz pirinç,
• Esmer ekmek,
• Patlamış mısır,
• Patates püresi,
• Şekerli rafine edilen tahıllar,
• Fırında patates,
• Rafine edilen karbonhidratlı besin

Montignac Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan ve Fransız kültürünün bir eseri olarak şekillen bu yemek kültürü yukarıda da değindiğimiz gibi bir diyetisyenden çıkmıştır. Bu besinler glisemik indeksi düşük yöresel besinlerden seçilerek de yapılabilmektedir. Yani liste glisemik indeksine dikkat edilerek bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Aksi takdirde hedeflenen kilo verme faydasından yararlanamayabilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz veya daha sağlıklı yarınlar için ideal kilonuzu korumanın önemine vakıfsanız öncelikle bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Çünkü bilinçsizce kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetler, belki kilo verdirir. Ancak hatalı beslenme sonucu beraberinde bazı sağlık sorunları ortaya çıkartabilmektedir.
Uzmanı, özel hazırlandığı diyet programları ile kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca sunduğu hizmetler ile fazla kilolarınızdan kurtulabilir, istediğiniz fit bedene kavuşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Uyurken Nasıl Kalori Yakılır?
Uyurkende kalori mi yakılır? demeyin. Uyurken nasıl kalori y...
Bayanlar için Kilo Verme Önerileri
Baş ağrısı birçok nedenler ile bireylerde ortaya çıkarken ka...
Fazla Kilolardan Kurtulmak için Çözümler
Kilodan günümüzde şikâyetçi olmayan kaç kişi kaldı? Kilo alm...
Diyet Yaparken Yenilebilecek Yemekler
Diyet yemekler kilo vermek için büyük öneme sahiptir. Özelli...
İsveç Diyeti İle 2 Haftada 20 Kilo Verebilirsiniz
İsveç diyeti ile hem 2 haftada 20 kiloya kadar verebilir hem...
Zayıflamak için Mekik Çekmek Doğru mu?
Şınav ve mekik toplumumuzda en çok bilinen egzersizlerden ol...
Hızlı Kilo Vermenin Pratik Yöntemleri
Yaz aylarında vermiş olduğunuz kiloları kış aylarının yaklaş...
Zayıflatan Acı Çehre Otu Nedir? Etkileri Nelerdir?
Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte zayıflamanın farklı for...
2 Ayda 10 Kilo Vermek
Kilo vermenin kolay bir iş olmadığı gibi doğru şekilde uygul...
Meyve Diyeti ile Günde 1 Kilo Verebilirsiniz
Öncelikle belirtmek gerekir ki meyve diyetini yaz ayı boyunc...
Zayıflamak için En Popüler Diyet Listesi
Zayıflamak için aradığınız diyeti bulamamış olabilirsiniz. K...
Dukan Diyeti Listesi
Dukan diyeti son zamanların en tanınmış diyetlerinden biri o...
Çiğ Gıda Diyeti Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?
Çiğ gıda diyeti ya da çiğ beslenme, en az yüzde 70 pişmemiş,...
Göbek Eritme için Diyet Önerileri
Şekerli yiyecek, içeceklerde beslenmek göbekte yağlanmaya se...
1 Haftada 5 Kilo Vermek Mümkün mü?
Hemen her bireyin kısa vakitte yüksek oranda kilolar vermek ...