Üçgenler ve Geometri Dersleri

Sponsorlu Bağlantılar

Geometri dersleri içerisinde en çok soru üçgenler konusundan çıkmaktadır. Üçgenler genel olarak üç farklı konuya ayrılır. Bunlar dik üçgen, eşkenar üçgen ve ikizkenar üçgendir. Bu üç adet üçgen türü geometri dersleri için altyapıdır.

Dik üçgen nedir? Türleri nelerdir?

Dik üçgen bir iç açısı 90 derece olan üçgenlerdir. Dik üçgende en uzun kenarın ismi hipotenüs olarak adlandırılır. Geriye kalan kenarlar ise dik kenarlardır. Dik üçgenin bazı özellikleri bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak:

Pisagor Teoremi: En uzun kenarın, yani hipotenüsün karesi alınır. Hipotenüsün karesi diğer iki dik kenarın toplamına eşit olacaktır. Formüle dökmek gerekirse: a²=b²+c² olarak kullanılacaktır. 3-4-5 üçgeni 5-12-13 üçgeni gibi üçgenler bir kalıp halinde işleme dökülebilir.

Öklid Teoremi: Öklid teoremini üçgen içinde uygulayabilmek için dik üçgendeki hipotenüs’e bir dik indirmek gerekir. Bu dik (h) olarak simgelenir.

30-60-90 üçgeni: Bu üçgenlerde her açının karşısındaki kenara belirli değerler verilir. 30 derecenin karşısındaki kenara x denilirse, 90 derecenin karşısındaki kenar 2(x) olacaktır. 60 derecenin karşısında kenar ise x√¯3 olarak bulunur.

Muhteşem üçlü: Dik üçgenlerde hipotenüs kenarortay uzunluğu hipotenüsün yarısına eşit olacaktır. Muhteşem üçlü olarak geometri derslerinde adlandırılan budur.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Copyright © 2012-2021 KanalBilgi.Com Tüm Hakları Saklıdır.

error: Kopyalanması Yasaktır!