Dünya Kupası D Grubu Puan Durumu

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Romanya karşısında aldığı 2-0’lık galibiyet sonrasında tekrar umutlandık. D Grubunda bulunan Andorra ve Estonya’nın Türkiye için kolay takımlar olduğu Macaristan ve Romanya’nın denk takımlar olduğu Hollanda’nın ise bir nebze üstün bir takım olduğu söylenmişti. Ancak, işler yolunda gitmedi ve Türkiye Grupta 4. duruma kadar geriledi ve neredeyse 2. şansını bile kaybetmek üzereydi. Fatih Terim’inde Milli takım başına geçmesiyle birlikte Türkiye Andorra maçını 5-0 ve Romanya maçınıda 2-0 kazanarak deplasmanda Romanya’nın elinden Dünya Kupası şansını aldı. Ancak, Macaristan’dan 1 puan geride olan Türkiye A Milli takımı 2014 Dünya Kupası için son 2 maçını kazanarak Macaristan’ın puan kaybetmesini bekleyecek.

Türkiye D Grubunda 2. Olabilir mi?

Romanya’nın Macaristan’ı yenmesi, Türkiye’nin son 2 maçından 3 puan alması ve bu maçlardan birinini Romanya’yı evinde 2-0 yenerek alması işleri değiştirdi. Puan durumunda avantajlı olan Macaristan gözüküyor. Sonrasında Türkiye ve sonrasında Romanya gözüküyor. Ancak, kalan maçlara bakacak olursak, en avantajlı Türkiye ve Romanya gibi duruyor. 11 Ekim tarihinde oynanacak olan Hollanda Macaristan karşılaşması kilit nokta. Hollanda Macaristan puan koparması durumunda Türkiye’nin Estonya karşısında galibiyet alması Türkiye’yi avantajlı durumu getirecek. Ancak, Türkiye içinde 15 ekim tarihinde oynanacak olan Hollanda karşılaşması bu kez büyük önem kazanacak. Eğer Macaristan Hollanda maçında puan kaybetmezse işte o zaman tüm umutlar suya düşer. Çünkü, Macaristan son maçını Andorra ile oynayacak ve muhtemelen bu maçı farklı kazanacaktır. Son bir ihtimalde Macaristan’ın yenilmesi durumunda Türkiye Estonya’yı yenerse son maçta beraberlikte yeterli olacak. Macaristan Hollanda karşısında beraberlikle ayrılırsa, Türkiye A milli takımımız son maçta mutlak 3 puan almak zorunda kalacak.

2014 Dünya Kupası D Grubu Puan Durumu

Takımlar O G B M A Y P
1.HOLLANDA 8 7 1 0 24 4 22
2.MACARİSTAN 8 4 2 2 18 12 14
3.TÜRKİYE 8 4 1 3 14 7 13
4.ROMANYA 8 4 1 3 13 12 13
5.ESTONYA 8 2 1 5 6 16 7
6.ANDORRA 8 0 0 8 0 24 0

D grubunun liderliğini Hollanda garantiledi. Türkiye’nin 2. olmasıda Dünya Kupasına gitmek için yeterli olmayacak. 2. olan takım bir eleme karşılaşması yapacak ve kazanan 2014 Dünya Kupasına giderek Brazilya’da mücadele verecek. Kalan 2 karşılaşma olan Estonya – Türkiye ve Türkiye – Hollanda maçlarını kazanmamız durumunda Macaristan’ın puan kaybetmesi bekleyecek ve Dünya Kupası heyecanı için şansımızı sonuna kadar zorlayacağız.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş