Yağmur Ormanları ve Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşilliklerle ve yüksek ağaçlarla çevrili olmak, hayattaki pek çok şeyle karşılaştırılamayacak bir huzur ve heybet duygusu aşılar. Bu dingin güzellik listesinin başında, dünyanın en eski yaşayan ekosistemlerinden bazıları olan yağmur ormanları gelir. Bu alanlar, dünya yüzeyinin sadece %6’sını kaplar, ancak bu gezegendeki bitki ve hayvan türlerinin yarısından fazlasını içerir. Bu, onların ne kadar önemli ve çeşitli olduklarını mükemmel bir şekilde göstermektedir. Diğer ormanlık alanlar ile karşılaştırıldığında, iklimleri, özellikle belirli bir yılda aldıkları su miktarı açısından benzersizdirler. Bu göze çarpan yön, aynı zamanda, içindeki hayvanların ve botaniklerin çevreye uyum sağlaması gerektiği anlamına gelir ve sonuç olarak, başka hiçbir yerde var olamayacak pek çok özelleşmiş organizmayı görmek mümkündür. Eğer şansınız varsa, dünyanın yağmur ormanları mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Yağmur Ormanı Nedir?Yağmur Ormanları ve Özellikleri

Bir yağmur ormanı, yapraklarını hiç dökmeyen birçok büyük yaprak dökmeyen ağaç içermesi ve aldığı yüksek miktarda yağış ile tanımlanır. Spesifik olarak, bir yağmur ormanı olarak sınıflandırılmak için, alanın yılda 98 ila 177 inç arasında değişen sürekli ve yoğun yağış alması gerekir. Bununla birlikte, ılıman yağmur ormanlarının da bulundukları sıcaklığa göre sınıflandırıldığı ve beklenen yıllık ortalama sıcaklığın 39 ila 56 Fahrenheit arasında olduğu, tanımlar bölgeye göre değişebilir.

Aslında, 4 mil karelik tek bir yağmur ormanı parçası 1.500 çiçek açan bitkiye, 750 ağaç çeşidine, 400 kuş türüne ve 15 kelebek sınıfına sahip olabilir. Şimdi bile, bu yağmur ormanlarının yapraklı dallarında milyonlarca farklı türde böcek, bitki ve mikroorganizmanın keşfedilmemiş kaldığı tahmin edilmektedir. Bu aşırı biyolojik çeşitlilik, insanların ve gezegenin sağlığı için kritik öneme sahiptir. Halihazırda istikrarsız olan iklimi kontrol etmeye yardımcı olmanın yanı sıra, çikolata, şeker ve bazı ilaçlar gibi çeşitli günlük ürünler de üretiyorlar. Yağmur ormanları bazen dünyanın en büyük eczanesi olarak anılır çünkü bu alanda doğal ilaçların %25’inden fazlası keşfedilmiştir.
Yağmur ormanları dünyanın oksijen döngüsünün %28’inden sorumludur, havadan büyük miktarlarda karbondioksit çeker, aksi takdirde şu anda dünya genelinde meydana gelen sera ısınma etkisine katkıda bulunur. Yağmur ormanları da genellikle loş ışıklıdır, çalılar (ormanın alt kısmındaki bitki örtüsü anlamına gelir) genellikle güneşi örter ve zemin seviyesinde minimum aydınlatmaya neden olur. Bazı durumlarda, yaprakların gölgesi azalır veya yok edilirse, altındaki zemin kısa sürede yoğun ve karmaşık sarmaşıklar, çalılar ve küçük ağaçlar tarafından ele geçirilebilir ve bir orman olarak bilinen şeyi oluşturabilir.

Yağmur Ormanının Katmanları

1. Acil Katman

Burası, bazen 200 metreye kadar uzayan devasa ağaçların silüeti kontrol ettiği yerdir. Ağaç gövdelerindeki yapraklar minimal ve ince olma eğilimindedir, ancak ağaçlar güneş ışığından besinleri uygun şekilde emebilecekleri güneşli üst katmanlarına ulaştıkça genişler. Bu katmandaki küçük tohumlar, başka yerlere yayılmaları için onları uzaklaştırmaya yardımcı olan kuvvetli rüzgârlara maruz kalır. Acil katman, uçan ve süzülen hayvanlarla veya üstteki ince katmanların üzerinde durabilen diğer küçük yaratıklarla doludur. Bunlara yarasalar, kuşlar, kelebekler ve planörler dahildir.

2. Kanopi Katmanı

Acil katmanın altında, yaklaşık 20 fit kalınlığında derin bir alan olan gölgelik katmanı bulunur. Bu birbirine bağlı dallar ve bitki örtüsü ağı, kalan katmanlar üzerinde bir tür çatı oluşturur.

Gölgelik, aşağıda nemli, sessiz ve zayıf ışıklı bir ortam yaratırken rüzgar, yağış ve güneş ışığını hariç tutar. Bu katmandaki ağaçlar, suyu iten keskin uçlu parlak yapraklara sahiptir. Bu katman, tohumlarını uçurmak için rüzgara güvenemeyeceğinden, meyve çok daha yaygındır. Yiyecek mevcudiyeti nedeniyle, burada yağmur ormanlarının herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla hayvan bulunabilir.

3. Alt Katman

Sırada, gölgelikten birkaç metre daha aşağıda olan alt katman var. Daha da karanlık, giderek nemli ve çok daha sessizdir. Buradaki bitkiler daha büyük yapraklara sahiptir. Buradaki bitkiler ayrıca güçlü kokulu orkideler gibi büyük ve parlak çiçeklere sahip olma eğilimindedir. Sonuç olarak, tohumlarını yaymaya yardımcı olabilecek tozlayıcıları çekerler. Bu bölgedeki birçok hayvan, kamuflaj için loş ışıktan yararlanır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

En Cömert ve Çalışkan Erkekler Balıklar
Yüksek Topuklar’ın özel astrolojik ipuçlarıyla balık burcu e...
Kahve ve SUPRAS Ekstraksiyonu Hakkında Bilgiler
Kahve, Rubiaceae ailesinin Coffea cinsinden tropikal çok yıl...
Saçlara Keratin Bakımı Faydaları ve Zararları
Keratin bakımı, özellikle çok kabaran, elektriklenen veya ad...
Mudanya Evden Eve Nakliyat için Kimi Tercih Etmeli?
Bursa'da yaşayanlar çok iyi bilir. Yaşadığınız bir evden, ba...
Yeşil Çay ve Nar ile Tonik Yapımı
Yüz temizleyici ürünler sonrası tonik kullanmanın faydaları ...
Ankara Ceza Avukatı - Mihraç Çoban
Ceza Avukatı Tecrübeli Ağır Ceza Avukatı ve Tecrübeli Cez...
Doğru Yüz Egzersizleri Yapmanın Kolay Yolu
Daha önce hiç mikro akım yüz terapisi diye bir cilt bakımı u...
Yumurtadan Daha Fazla Proteine Sahip Bazı Yiyecekler
İnsan vücudunda bulunan kasların yanı sıra hormonlar ve enzi...
Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları Nelerdir?
Sık sık uçakla yolculuk yapanlar her zaman en ekonomik yolda...
Lazer Epilasyon Yöntemleri ve Çeşitleri
Lazer Epilasyon Bakırköy Beautyderm kliniğinde uzun yıllarda...
Burçların İlginç Takıntılarını Biliyor Musunuz?
Her burcun kendine has özellikleri ve takınları vardır. Siz ...
Audi Oto Yedek Parça Kampanyalı Fiyatlar
Arabalar her zaman gerçek bir ihtiyaç ve cankurtaran olmuştu...
Işığın Canlılar Üzerindeki Biyolojik Etkileri Nelerdir?
Yeryüzündeki tüm canlı organizmalar, doğrudan veya dolaylı o...
Kapalı Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Kapalı balkolar, aslında kış vakitlerinden geçirilecek en gü...
Permafrost Nedir? Türleri
Permafrost tüm dünya tarafından merak edilen bir terimdir. İ...